Прв пораз за ЖРК Вардар во ЛШ

Избраничките на Индира Кастратовиќ го почувствуваа првиот пораз во најквалитетно клупско европско натпреварување. Во четвртиот натпревар од втората фаза во ЛШ Вардарки загубија минимално на гостувањето во Икаст од Митјиланд со 25:24.

Нашите ракометарки имаа одлични 10 минути на тешкото гостување во Данска во кои одржуваа предност од два гола разлика, но домаќинките ги консолидираа своите редови и во 12 минута од мечот направија пресврт.

ЖРК Вардар потоа влезе во голема криза. Промашуваше од зицер позиции, а се разбрани и германската голманка која не им дозволуваше на нашите ракометарки да стигнат лесно до погодок.

Ракометарките на Митјиланд во 20 минута веќе имаа и доста солидна предност од +5 гола која постојано ја одржуваа се до паузата кога заминаа со уште покомотно водство од 15:9.

Вардарки имаа лош старт во вториот дел, играа слабо во одбраната, а во еден момент имаа највисока негатива од -7. Отсечена во играта беше најдобрата ракометарка во светот Андреа Лекиќ.

Избраничките на Кастратовиќ пристиснаа на средина од вториот дел и во 46 минута конечно успеаа да ја вратата неизвесноста на мечот кога беше стопена предноста на данските ракометарките на само 2 гола предност.

Домаќинките успеаа да се вратат на +4, а највозбудливо беше на 3 минути до крајот кога Вардар за прв пат во вториот дел стигна од -1. Митјиланд остана и со играч помалку, но во следниот напад реализираше седмерец.

По грешката во додавање на Лекиќ, следниот напад не го искористија ниту Данкињите, а Вардар беше упорен и повторно намали на -1 со што го постави и конечниот резултат.

Најпрецизни во нашиот табор беа Андреа Лекиќ со 7 и Маја Зебиќ со 4 голови. Следниот меч Вардарки повторно го играат на гости, овој пат против тимот на Турингер на 9 март.

2 март 2014 - 19:51