таг: ултрас

Масовно апсење ултраси на Јувентус кои го уценувале клубот за карти

Паралелно со тоа што од година во година прави врвен тим кој конкурира за трофеј во Лига на шампиони, Јувентус се соочува и со голема побарувачка за карти од кои има голем прилив на заработка. Тој интерес го злоупотребувале неколку водачи на навивачите кои денес завршија зад решетки. Повеќе

Кога ќе кажете ова го има само на Балкан, размислете два пати

Грасхоперс e најтрофејниот фудбалски клуб во Швајцарија. Минатиот викенд испадна од лига првпат после цели 68 години, а навивачите насилно го прекинаа мечот и имаа барање до играчите. Повеќе

Како некогаш ја пречекуваа Рома на Сицилија

2009-та година, римската „Волчица“ пристигнува во Катанија, вториот град по големина на Сицилија. Секоја населба, секое маало на нозе, да им се покаже каде тоа дошле. Линч. Повеќе

Зошто на Лацио му лепат етикета дека е про-фашистички клуб?

Дебатата во Италија за тоа за кого навивал Бенито Мусолини е децениска. Освен неколку фотографии на стадионите, Бенито не бил некој голем вљубеник во фудбалот така што неговата евентуална врска со Лацио не е онаква каква што светот ја замислува. Повеќе

Бергамо ги пречека хероите од Неапол

Со головите на Кастање и Папу Гомез, најголемото изненадување во Италија сезонава го направи неочекуваното и го исфрли Наполи од Купот сред „Сан Паоло“. Наградата стигна доцна вечерта од своите навивачи дома. Аталанта се пласираше во полуфиналето на Копа Италија после цели 22 години. Повеќе

Како внесувате пиротехника на стадион? Еве вака

Ултраси од Тунис добија прашање во емисија како успеваат да внесат пиротехника при толку контроли на врата? Одговорот е оригинален. Повеќе

Како се роди кореографијата на Ултрас Рома за дербито

Изгубени саати, денови, нерви - сè за трибината да изгледа добро за време на вечното римско дерби. Техника: класика - четка на платно. Повеќе

Ја знаете ли индонезиската „И нека знае Јадранот“?

Не можеме да се кладиме дека ја слушнале од Аеродромците, иако навивачите на МЗТ Скопје тврдат дека не знаат кој освен нив ја преработил епската I beleive I can fly. Во секој случај како и да е, мелодијата е певлива и многу заразна. Повеќе

Ултрасите на Порто и Јуве си поделија шалови

Торинезите ја оправдаа улогата фаворит и го поминаа Порто во Лигата на шампионите, а двомечот помина во другарска атмосфера меѓу навивачите на двата тима. На крајот водачот на гостинските навивачи Фернандо Мадуреира прескокна ограда за да им го даде својот шал на домашните навивачи. Повеќе