таг: турска фудбалска репрезентација

Турските репрезентативци срамно пречекани во Исланд

Во 4. коло од квалификациите за Европско 2020, Турција вечерва му гостува на Исланд кој досега не им се покажал како прав домаќин. Повеќе

Турција станува европска фудбалска Боливија

Фудбалската репрезентација на Турција ја изненади Европа откако после Холандија, убедливо го совлада и светскиот првак Франција и тоа на исто место - во градот Коња каде во минатото не играле речиси никогаш. Повеќе

11 кошмари во турскиот фудбал

Последната епизода насилства во турскиот суперлигашки фудбал на програмата одеше минатиот викенд за време на дербито Трабзонспор - Фенербахче. Во не така далечно минато се случија сериозно насилни настани. Повеќе

Нападот во Анкара кобен по таткото на Умут Булут

Турскиот клуб Галатасарај потврди дека таткото на нивниот играч и репрезентативец на Турција, Умут Булут загинал во синоќешните терористички напади во Анкара кога загинаа повеќе од 35 лица. Повеќе