таг: турбо фолк

Турбофолк: саундтракот на распадот на Југославија

Кај нас едно време беше тренди академски да се занимаваш со турбо-фолкот. Ама на странците, кои вообичаено знаат пред нос да ни „украдат“ егзотична тема, некогаш доцна им текнува. Неодамна ваква студија се појави од перо на германска новинарка. Повеќе

Турбо фолк грми во соблекувалната на Алавес

Младиот репрезентативец на Босна и Херцеговина, Ермедин Демировиќ сезонава е еден од подобрите играчи во Алавес. Неодамна му се приклучи уште една дилајла, Швеѓанецот Џон Гвидети кој смени сто клуба и кој знае да збори и балкански. Повеќе

Милошевиќ го почна заглупувањето народ со музика, сега цел свет го презема

Гледаме дека заглупувањето е глобален бренд, а тоа што ние оглупевме преку музика пред остатокот од планетата оди во прилог на тоа дека барем во нешто сме први. Повеќе