таг: тениско топче

Девојче, не си ти за дубл, батали

Во нецела недела, Летонката Јелена Остапенко (22) направи 3 глупости при сервис. Прво во женски дубл намерно ѝ сервираше директно во тело на Ализ Корне, а во меѓувреме во мешани двојки, два пати му ја скрши главата на партнерот Роберт Линдштед од Шведска со удари над 120 км/час. Повеќе

Децата задолжени за тениски топчиња се спасуваат од испотените пешкири

Ај што секнат нос, бришат крв и пот, ама има и тенисери и тенисерки кои се суеверни па немој да те натера ѓаволот да им го изместиш пешкирот, дури тогаш ќе кренат хистерија. Повеќе

Некаде недостиг од џоистици, во Швајцарија ги фрлаат на терен

Навивачи на неколку фудбалски тимови во Швајцарија минатиот викенд протестираа против тоа што некои клубови финансираат е-спорт екипи за видео игри. „Место да вложуваат овде во реален фудбал, они фрлаат пари на виртуелни видео игри“. Повеќе

Царот што три месеци снимал видео со најдобри потези на Федерер

Покрај сите награди, одличја, трофеи и достигнувања, Федерер одвои време да му се заблагодари на човекот кој цели три месеци ги склопувал неговите најдобри потези во кариерата во едно видео. Повеќе

Марсело, Ковачиќ и Модриќ со тениско топче

Пред утрешното Ел Класико кое може да ја реши трката за титулата, играчите на Реал опуштено се загреваат со тениско топче. Повеќе

Единствениот човек на светот што го тепал Федерер 6-0, 6-0

После еден убедлив триумф додека блицеви од апарати светеле во него, Роџер насмеан рекол дека во детството еднаш изгубил катастрофално а детето кое го растурило, денес работи како џандар во Базел. Повеќе

Канада исфрлена од тенискиот Дејвис Куп, судијата погоден во око

Еден од поинтересните дуели на годинешниов Дејвис Куп, Канада - Велика Британија имаше неславна завршница откако 17-годишниот Шаповалов го погоди судијата право во око и тешко го повреди. Повеќе

После силен сервис во глава, бакни ја да пројде

На Хопман Купот во Перт играа Шпанецот Фелисиано Лопез и Американецот Џек Сок. Во еден момент Лопез сервираше силно и ја погоди во глава жената која што собира топчиња. Тогаш на сцена настапи џентлменот Сок. Повеќе