таг: стефанос циципас

Италијанскиот новинар од епизодата со Ѓоковиќ и претходно имал циркуси

Важи за еден од најстарите новинари кои патуваат по турнирите. На „ти“ е речиси со сите тениски ѕвезди. За овој спорт пишува уште од ’70-те години а има анегдоти со Бекер и со незграпниот Настасе. Повеќе

Циципас не го освои Австралија Опен, но го освои неговата помала сестра

И покрај големата поддршка од трибините, Гркот Стефанос Циципас загуби во полуфиналето од Рафа Надал со 0:3. Најтажна од сите беше неговата сестричка Лиза која правеше шоу во Мелбурн. Повеќе

Кој му бил идол на Циципас на 13 години?

Го седнуваат Гркот Стефанос Циципас на 13 години и му поставуваат пар прашања, меѓу кои и за тоа кој му е идол во тенисот.. Поминуваат седум години, оди во Мелбурн и го елиминира својот идол кој се вика Роџер Федерер. Па појака желба немал ни на сон. Повеќе

Јутјуберот кој го елиминира Федерер и стигна до полуфинале на Австралија Опен

Како мал во школо бил многу повлечен поради што другите деца го сметале за чуден и го задевале. Тоа многу му сметало, а десетина години подоцна тој важи за најдобриот млад тенисер на светот кој пожртвувано собираше средства за помош на настраданите од големите пожари во Грција минатото лето. Повеќе

Кој е 19-годишниот Грк кој го дрма светскиот тенис?

Стефанос Циципас е новата тениска надеж која во рок од само неколку дена на колена спружи тројца играчи од светската Топ10 листа и вечерва ќе се бори за пласман во големото финале во Торонто. Повеќе