таг: школо

Во родниот град на Меси има култ за Че Гевара, но не и за Лео
Од прашливиот терен на кој почнал Лионел

Еден од најголемите револуционери откако е светот и векот, е симбол околу кој се обединуваат сите жители на Росарио, градот во кој е роден уште еден гениј кој ја смени историјата. Ова е приказна за почетоците на Лионел Меси. Повеќе

Манирите на El Maestro, професорот селектор на Уругвај кој владее со ботаника

Селекторот на Уругвај, 71-годишниот Оскар Табарез е една од најмаркантните фигури на Светското 2018. Имасериозен здравствен проблем (синдромот Гијен-Баре), но тоа не му сметаше да го внесе Уругвај во четвртфиналето и да го исфрли Кристијано Роналдо од Светското првенство. Повеќе

Малиот кој спаси 20 деца во школскиот масакр во САД ќе го види Меси

На 14. февруари годинава 19-годишниот Николас Круз со автоматска пушка уби 14 ученици и 3 наставници во школо на Флорида. Бројот на жртвите можел да биде многу поголем ако не бил 15-годишниот Ентони Боргес. Повеќе

Најдобриот детски писател меѓу фудбалерите - Тео Волкот

Невозможно е да се поверува но Волкот има 28 години. Како вчера да беше кога англиските топ-клубови се бореа за него додека беше средношколец, додека Nikе работеше со него на 14 години а на 17 заигра на Светско во Германија. Повеќе

Кога на дете од Фиренца ќе му кажеш да нацрта црква

Во едно основно школо во Фиренца, учителката побарала од децата да нацртаат црква (на италијански chiesa/киеза). Некое дете го нацртало фудбалерот на Фиорентина Федерико Киеза со виолетов дрес и копачки. Цртежот станал хит, па Фиорентина го поканила малиот Виторио со татко му да дојдат на првата следна средба. Повеќе

Кога најголемиот фраер во школо ќе реши натпревар
Правила кои децата нема да ги научат во школо
Среќен 1 септември

Ни се виде соодветно денов да го одбележиме со нешто кое не е анти-училишно, но покажува дека наученото во школо може да биде од тотално бескорисно, до спротивно на она со што децата ќе се соочат во реалниот живот. Или што би рекол Марк Твен - „Образованието главно се состои во она што сме го однаучиле". Повеќе