таг: рамноправност

Необична приказна за Индиецот кој цел живот го бодри Торонто

Познатиот новинар и репортер на СиЕнЕн и ЕјБиСи, Мухамад Али преку подолга нишка на неговиот Твитер профил раскажа неверојатна сторија за најверниот навивач на клубот кој се наоѓа пред прва историска титула во НБА. Повеќе

Стари хетеросексуалци се венчале заради данок

Старата максима за капитализмот беше дека во тој систем неизбежни се само две работи: да умреш и да платиш данок. Новите општествени ветришта преточени во модерни легислативи донесоа интересен пресврт: може и да не ллатиш данок, само што треба да умреш како геј.  Повеќе

Нè очекува нерамноправност каква што човештвото не памeти

Многу генерации пораснаа на надежта дека глобализацијата ќе го распрска економскиот просперитет и демократски слободи низ светот па луѓето во Египет, Индија или Македонија ќе уживаат во истите придобивки и шанси како оние во Шведска или Канада. Денес се чини дека тоа ветување беше лажно. А допрва следи сериозна поделба на човештвото на само две класи, мала група супер-луѓе и огромна маса некорисна раја. Повеќе

Филантропијо, и на Бога си му тешка

Дали филантропијата, која во буквален превод значи љубов кон луѓето, може да биде нешто лошо? Може, ако е во спрега со капитализмот, кој под плаштот на таа иста љубов само ја поддржува постоечката нееднаквост, спречувајќи ја порамномерната дистрибуција на богатство и моќ. Повеќе

Дали Америка е подготвена за демократијата наречена Берни Сандерс?

Иако јавно се декларира како социјалист, нешто од кое политичка Америка веднаш ја фаќаат сипаници, Берни Сандерс засега остварува фасцинантни резултати, комплетно збунувајќи ја менталната матрица на која почива американското предизборие. Без разлика што ќе направи до крај, тој веќе ѝ покажа на Америка каква може да биде: голема и силна но наместо да дивее по светот, да се сврти кон себе и да поработи на порамноправно и поправедно општество. Повеќе

После геј браковите следува полигамија?
Љубовта мора да победува:

По одлуката на американскиот Врховен суд, во САД веќе не постојат еднополови бракови. Постојат просто  - бракови.  "Љубовта победи" е сумарниот слоган на слободарските кругови во светот. Конзервативците мислат поинаку. Кај нас лидерството на ЛГБТ заедницата проценило дека треба да праќа мртовечки венци. Повеќе

Феминизам со силикони

Музика произлезена од сиромашните предградија на Рио де Женеиро и пеачки кои си ги пумпаат градите и задниците со силикон, тоа е новото крило на феминизмот за кое веќе се пишуваат и академски трудови. Повеќе