таг: примеира

„На стадионот беше најдобриот играч на светот, мило ми е што Роналдо дојде да го види“

Атлетико Мадрид плаќа 120 милиони евра за најголемата надеж на португалскиот фудбал и најголемиот талент во Европа во моментов кој има само една сезона сениорски фудбал и затоа овој трансфер е големо изненадување. Повеќе

Како мислиш Бенфика тепаше 10-0?

Вторпат во оваа деценија се случува на еден фудбалски натпревар една екипа да победи со 10-0. Во сезоната 2010/2011 ПСВ Ајндховен со таков резултат го прегази лутиот ривал Феенорд, а синоќа Бенфика 10 пати броеше против Насионал. Во Португалија одново ќе има интересна трка за титулата затоа што Порто е прв со само 1 бод повеќе од Бенфика која има 50 и 2 бода повеќе од Брага која има 49. Повеќе

Играчите на Спортинг нападнати од хулигани, Ристовски е добар

Вчера 50-ина маскирани хулигани, приврзаници на Спортинг влегле во тренинг центарот и ги нападнале играчите и тренерите меѓу кои има повредени. Повеќе

И Стефан Ристовски дел од хаосот во Спортинг

Претседателот на клубот од Лисабон на својот Фејсбук објави дека суспендира 19 првотимци поради тоа што не ги прифатиле неговите критики за слабите игри и му вратиле со потпишано соопштение. Повеќе

Па има ли нормален голман?

Со должна почит за нивниот лик и дело, ама ние веруваме во онаа маалската дека за да бидеш добар голман треба да си малку така. Повеќе

Бенфика користела бајач за да ја освои титулата

Навредите меѓу омразените ривали Порто и Бенфика се толку приземјени што едните со докази ги обвинија другите дека поткупувале судии и дека користеле услуги на бајач/гатач за да освојат титула. Повеќе

Кој е малиот голман за кој Сити даде 40 милиони евра

Дошол на грандиозниот „Луж“ на 16 години од Бразил и за него немало место во пеколната голманска конкуренција, па го дале на третолигаш. Таму Едерсон покажал зошто ќе биде иден долгогодишен голман на „Кариоките“ и зошто Гвардиола потроши 40 милиони евра на него. Повеќе

Натчовечка одбрана на Икер Касиљас на дербито

Некогашниот капитен на Реал Мадрид и Шпанија Икер Касиљас е најзаслужен за победата на Порто во дербито со лутиот ривал Спортинг Лисабон. При резултат 2:1 во 93-та минута Касиљас одбрани топка што сите ја видоа во голот на Порто. Повеќе

Најде ли Португалија добар шпиц првпат после 1971-ва?

Повеќе од четириесет години Португалија чекаше на моментот кога нацијата нема да се моли некој од ѕвездите од средниот ред да распали од далечина и да им ги скрати маките со стерилните напаѓачи. Андре’ Силва им ја враќа надежта. Повеќе