таг: повреди

Енди Мареј низ солзи кажа дека се повлекува од тенисот

Поради сериозни проблеми со повредите кои го спречуваат нормално да функционира не само на тениските терени туку и во секојдневниот живот, Шкотланѓанецот, некогаш број еден светски тенисер, најави дека во скоро време ќе стави крај на кариерата поради страшни болки. Повеќе

Како спортските новинари коментираат удар во гениталии?
Кога не смееш да кажеш „јајца"

Една од помалку посакуваните повреди во спортот, особено оној машкиот, е ударот меѓу нозе. Ај што самиот спортист си има мака, туку и коментаторот треба да има однапред подготвен израз за да го опише она што се случило. Американците имаат развиен вокабулар за ваквите инциденти. Може е време до петок нашите да си спремаат пар поживописни џокери од оној кој се користи до сега. Повеќе

Здравствениот билтен на Арсенал

Ако во Премиер лигата некој е малер за титули, тоа е Арсенал кој нема освоено од 2004-та. Ако некој е малер за повреди, тоа е повторно Арсенал кој нема на располагање 8 првотимци. На Емирати сè е по старо. Повеќе

Повредените играчи најмногу пари однесоа во Европа

Од програмата за заштита на ФИФА најмногу инкасираа англиските клубови кои ќарија 13,1 милиони евра. Повеќе

Табелата во Премиер лига која не му оди во прилог на Ван Гал

Кога на грб носиш клуб како Манчестер Јунајтед, цврст и непобедлив под водство на Фергусон, а потоа ослабен и разнишан со Мојс, најлошо е тимот со кој планираш да го вратиш победничкиот менталитет да почне да ти се повредува. Повеќе

Коленото и тетивата настрадале најмногу во Бразил

На Мундијалот се повредиле 28 играчи, а многу од нив како Нејмар и Ди Марија предвреме го завршија Мундијалот. Анализите покажуваат дека по шест играчи имале повреда на тетива и колено, а само по еден играч настрадале во око (Вон Берген), рака (Бабатунде), грб (Нејмар), потколеница (Дембеле) и препон (Костли). Повеќе

Врвните играчи се повредуваат пред Светско

Долгите и напорни сезони и несреќните ситуации на теренот го осиромашија Мундијалот кој ќе биде без многу ѕвезди. Дополнителен проблем сега станаа и последните контролни натпревари и тренинзи на кои на повреди се жалат Роналдо и Рибери. Повеќе

А да се пробаш во шах?

Некои спортисти си ги имаат промашено професиите. Еден од нив е и Французинот од Арсенал, Абу Диаби за кој фудбалот очигледно е премногу опасен спорт и поголемиот дел од кариерата ја помина надвор од терените заради повреди. Би му препорачале балет, ама и таму ќе се повреди. Ти си дечко само за шах во парк со пензионерите. Повеќе

Фудбалерите не се коњи

Кристијано Роналдо и Златан Ибрахимовиќ не играа на најважните натпревари за нивните тимови оваа сезона, а челниците на УЕФА не можат да сфатат дека дури и ѕвездите се обични луѓе кои не можат да го издржат се понапорното темпо на фудбалот. Повеќе