таг: португалска лига

Кој е Жоао Феликс, малиот од Бенфика за кој зборува цела Европа

19-годишниот Жоао Феликс е главна ѕвезда на четвртфиналето во Лига Европа. Просто сам го совлада Ајнтрахт (4:2) со три гола и асистенција за 53 минути игра. Повеќе

Оптичка илузија на Мореиренсе - Бенфика - влезе или не влезе?

Бенфика синоќа со 0-4 го совлада Мореиренсе на гости и по триумфот над Динамо во Лига Европа, се врати на првото место во домашното првенство каде има исто бодови како и Порто - по 66. Овој меч го одбележа еден чуден момент по центаршутот на Оачерија. Повеќе

Како мислиш Бенфика тепаше 10-0?

Вторпат во оваа деценија се случува на еден фудбалски натпревар една екипа да победи со 10-0. Во сезоната 2010/2011 ПСВ Ајндховен со таков резултат го прегази лутиот ривал Феенорд, а синоќа Бенфика 10 пати броеше против Насионал. Во Португалија одново ќе има интересна трка за титулата затоа што Порто е прв со само 1 бод повеќе од Бенфика која има 50 и 2 бода повеќе од Брага која има 49. Повеќе

Играчите на Спортинг нападнати од хулигани, Ристовски е добар

Вчера 50-ина маскирани хулигани, приврзаници на Спортинг влегле во тренинг центарот и ги нападнале играчите и тренерите меѓу кои има повредени. Повеќе

Во Португалија очи ќе си извадат за фудбал

Мислевме дека на Италијанците и Грците им нема рамни кога треба да седнат и на “цивилизиран“ начин да дебатираат во спортска емисија. Тоа е затоа што не сме ги виделе Португалците. Дика ун, дика ун, дика ун. Зајде човекот. Повеќе

Па има ли нормален голман?

Со должна почит за нивниот лик и дело, ама ние веруваме во онаа маалската дека за да бидеш добар голман треба да си малку така. Повеќе

Човекот кој прв го победи Гвардиола сезонава и се облече како Зоро

Уште еден производ на плеадата талентирани португалски тренери. Воспитаник на стариот Жорже Жезус, човек кој направил чуда со анонимниот Пасош де Фереира со кој завршил трет зад Бенфика и Порто. Повеќе

10.000 гледачи на петтолигашки меч

Покрај големото трио (Порто, Спортинг и Бенфика), како и Брага и Виториа, сите други прволигаши во Португалија во просек имаат под 10.000 фанови на своите натпревари. Петтолигашот Ламас Лузитанија го нема тој проблем и на нивните натпревари трибините крцаат. Пазете го ова френетично радување за гол. Скокаа и се измешаа во купче заедно и играчи и навивачи. Секоја чест за поддршката, ова се вистински навивачи. Повеќе

Бенфика користела бајач за да ја освои титулата

Навредите меѓу омразените ривали Порто и Бенфика се толку приземјени што едните со докази ги обвинија другите дека поткупувале судии и дека користеле услуги на бајач/гатач за да освојат титула. Повеќе