таг: парламентарни избори британија 2017

Како 68-годишен британски социјалист ги натера младите да излезат на гласање

Печатот се подбива со човекот, противниците се подбиваат со него, а исто и најголемиот дел од избраните членови на неговата партија. Пред гласањето неговите шанси се движеа меѓу комплетен пораз и пропаст. И на крај стварно Тереза Меј освои повеќе пратеници, меѓутоа општиот впечаток е дека Џереми Корбин е победникот. Повеќе

Џон Оливер: Брегзит 2
Британија: Крајот на фантазијата

За да се разбере сензационалниот исход на британските избори, човек мора да се запраша едно основно прашање. Што се случува кога лажниот популизам ќе се судри со вистинскиот? Повеќе

Исходот од британските избори во неколку твитови од Гардијан

Тереза Меј бараше избори за да добие посилна и постабилна позиција во преговорите за брегзит. Првото го доби, ама не и позицијата што ја посакуваше, заврши со 13 пратенички места помалку и губење на парламентарното мнозинство. Ние го добивме меракот да уживаме во сеирот што Гардијан го удира околу изборите. Повеќе

Британија достоинствено пред избори

Суптилноста во наклонетоста кон својата опција на едни од најголемите британски весници на денот на изборите. Повеќе

Не ти требаат хакери за местење избори, кога го имаш Фејсбук

Британците имаат две недели до новите општи избори, а уште не можат да се сфатат и да се помират што им се случи последен пат кога излегоа да гласаат, пред само една година. Повеќе