таг: нион

Тргна возот за Баку: Во Лига Европа паднаа Лацио - Севиља, Интер во Виена

Откако беше извлечена ждрепката за елитната Лига на шампиони, попладнево во Нион ги дознавме и паровите од 1/16 финалето на Лига Европа. Од нашите интернационалци, Стефан Ристовски ќе игра во пиринејскиот дуел со Виљареал, Елиф Елмас против Зенит, а Аријан Адеми против чешки претставник. Повеќе

Најдобрите европски тренери сакаат да го сменат правилото за гол на гости

На неодамнешната средба на тренерскиот форум во Нион, елитните тренери побарале од УЕФА да го разгледа предлогот за укинување на правилото „гол на гости“ коешто важи уште од 1965 година. Повеќе

Извлечена ждрепката - Јуве во Лондон, Реал во Париз
Лига на шампиони

Уште пред да почне ждрепката, извесно беше дека ќе гледаме мега-дуели на најдобрите европски екипи во моментов. Повеќе

Вардар ќе патува во Шведска, му падна Малме
Ждрепка за квалификации на ЛШ

Македонскиот шампион како неносител беше сместен во подгрупата 3 и поради тоа имаше скратен избор на противници. Добра околност е што реваншот ќе го игра во Скопје, така што евентуален добар резултат од првиот меч би значел и полн „Градски“. Повеќе

Вардар против Динамо Загреб во квалификациите за ЛШ
Ждрепка Лига на шампиони 2016/2017

Македонскиот шампион ќе ја започне европската авантура од 2. коло против еден од најтешките противници, хрватскиот првак Динамо Загреб. Скопјани четврти пат во последните пет години ќе се обидат да стигнат до целта. Повеќе

Како Занети ѝ го извлече Реал на Рома?

Ждрепката за нокаут фазата во ЛШ во Нион на 14 декември ја влечеше легендарниот капитен на Интер кој на римската волчица ѝ го донесе кралскиот клуб. Повеќе

Дортмунд против Порто, Клоп се враќа во Германија
Патот до Базел, извлечени паровите за Лига Европа:

Во Нион попладнево, по ждрепката за ЛШ, се извлекоа и двојките за второто по ранг натпреварување на УЕФА. 32 екипи останаа во Лигата на Европа, од кои 24 дојдоа преку групната фаза, а другите по испаѓањето од Лигата на шампионите. Повеќе

Барса против Арсенал, Рома оди на Реал Мадрид
Извлечени паровите од 1/8 финалето во ЛШ:

Денешната ждрепка за ЛШ во Нион донесе неколку мега дерби дуели кои ќе се играат во вториот месец од следната година. Повеќе