таг: навивачи

Бруталност на партизановата трибина

Во втората четвртина од дербито на 7. коло во АБА лигата меѓу Партизан и Црвена звезда, на делот каде што седеше една од трите фракции навивачи на Партизан дојде до страотна тепачка. Полицијата интервенираше со задоцнување и на крај хаосот заврши после неколку минути. Повеќе

Не Буенос Аирес, чекај да го видиш дербито на Казабланка

Во саботата вечер мароканските Раџа Казабланка и Видад се сретнаа во градското дерби на Казабланка. Ова е еден од најопасните натпревари на целиот континент Африка, а сигурно и пошироко. Повеќе

Фото на денот со финскиот претседател

За време на еден од најинтересните натпревари од квалификациите претходниов викенд, Финска - Италија, претседателот на скандинавската земја Саули Нинисте (71) седеше на една од навивачките трибини (во црна јакна), со обичниот народ. На крајот Италијанците славеа 1-2 со гол од пенал. Повеќе

Од каде потекнува оригиналот на мелодијата за песната „Само напред Вардаре“

Станува збор за еврејска љубовна песна која што првпат е изведена во 1955 година од Миријам Авигал. Мелосот станал толку популарен што оваа песна брзо се проширила на многу страни по светот. Повеќе

Кога ќе кажете ова го има само на Балкан, размислете два пати

Грасхоперс e најтрофејниот фудбалски клуб во Швајцарија. Минатиот викенд испадна од лига првпат после цели 68 години, а навивачите насилно го прекинаа мечот и имаа барање до играчите. Повеќе

Кумановци и Аеродромци (2014)

Со цел да се искорени употребата на ладни оружја од кои страдаат многу млади луѓе, навивачкиот свет веќе неколку години инсистира на машка, витешка пресметка со ривалите (народски со голи раце). Прва ваква фер договорена борба пред неколку години имаа Кумани од Куманово и навивачите на МЗТ Скопје „Фемили Аеродром“. Повеќе

Последната желба пред смртта на еден стар навивач на Јувентус

77-годишниот Марио Стефанини починал минатиот четврток. Со оглед на тоа што цел живот навивал за Јувентус, на негово барање семејството околу капелата и црквата излепило некролози на кои пишувало кога ќе биде погребот и последната негова желба. Повеќе

Како меѓу навивачите е создаден култот за брендот Stone Island?

Stone Island е дел од фудбалската култура уште од средината на ’80-те, кога англиските фудбалски навивачи го носеле овој бренд од Италија и Франција. Повеќе

Како изгледа атмосферата на дерби во Алжир

Дерби натпревар е широк поим. Познато е дека ако одите по тури да ги посетувате, морници ќе ви лазат на вечното дерби во Рим, на Ѕвезда - Партизан во Белград, а посебно на она во Буенос Аирес. Во категоријата на нешто посебно влегува и ова дерби со величествен амбиент меѓу УСМ Алжир и МК Алжир. Да не верува човек дека ваква лудница може да има и во Алжир. Повеќе