таг: мистерија

Ронгоронго - мистериозното писмо од крајот на светот

Од сите книжевности на светот, најмистериозната припаѓа на Велигденските острови, денес чилеанска територија во југоисточниот Пацифик. Таа е напишана со писмо - ронгоронго - кoe сè уште никој не го дешифрирал. А можеби е и подобро тоа никогаш да не се случи. Повеќе

Tвин Пикс: вистинското убиство кое ја инспирираше култната серија

Џуџиња што играат, жени што шетаат наоколу со цепаница во рацете, пити со цреши, тину-нину музика и надреални сценографии - сето ова беше дел од атмосферата на „Твин пикс“, онаква каква што ја знаевме од 1990-тите. На само неколку денови пред премиерата на новите епизоди, во рамки на Канскиот фестивал, за една неразрешена мистерија која послужила како инспирација за приказната. Повеќе

Рамзи, ние не веруваме

На големото дерби меѓу Ливерпул и Арсенал кое заврши 3:3 синоќа гол постигна и Арон Рамзи, кој беше најдобар поединец кај Топџиите. Сепак, мистеријата дека после негов гол умира некоја позната личност денес доби нова димензија. Почина британскиот глумец Алан Рикман, познат како Снејп од Хари Потер. Повеќе