таг: мексико

Во мексикански затвор фудбал договориле два клана, резултат 16 загинати, 5 ранети

Периодот околу Нова година и верските празници е време за нови почетоци и простувања, ама така не мислеле и во затворот во Сиенегиљас, град во Мексико. Повеќе

Тренерот на Монтереј заплака по титулата во Мексико, му ја ветил на загинатиот син

Ноќта во понеделникот, мексиканскиот клуб Монтереј првпат уште од 2010-та година стана шампион на Мексико. Во финалето на плејофот, Монтереј ја совлада Америка со 4:2 на пенали откако вкупниот исход од двата меча беше 3:3. Повеќе

Инсталација која (буквално) овозможува прекуграничен дијалог

Ја замисливме поставена на тромеѓе Македонија-Грција-Бугарија: светлосни снопови го параат небото, луѓе се спојуваат преку космички аудио канал, и по првите срдечни поздрави за да им се направи атер на организаторите, почнуваат кошкањата. А можеби и сосема обратно - се врти на песна и на виртуелно споделена пијачка, додека рефлекторите формираат срциња на небото. Повеќе

Бергкамовка во Мексико

Алексис Вега од мексиканскиот клуб Гвадалахара со многу фудбалски потег го отвори резултатот на мечот со Кверетаро (3:2). Повеќе

За љубителите на драмата, мексикански тим му пушти 2 гола на противникот

Во петокот вечер, во најдобрата мексиканска лига, играа Депортиво Веракруз и Тигрес. Откако цела недела се шпекулирало дали играчите на Веракруз ќе го играат мечот поради тоа што не земале плата со месеци, натпреварот почна и имаше чуден тек. Домашните им пуштија 2 гола на гостите во знак на протест. Повеќе

Градоначалник во блиска средба со одговорност

Деновиве 11 луѓе се уапсени по обвинение дека политичката одговорност на нивниот локален градоначалник ја претвориле во физичка одговорност. Луѓето имале проблем со неисполнети ветувања на градоначалникот. Повеќе

Жената која го облекува во кардиган и која го советува Пеп за тактички формации

Гвардиола го видел целиот свет. Победуваше во Шпанија, Италија, Катар и Мексико, тренираше во Германија и во Њујорк, а верен сопатник му била сопругата Кристина Сера со која има три деца. Повеќе

Карлос, сине, имај милост

Eден од подобрите мексикански напаѓачи на денешницата, Карлос Вела им се придружи на Меси и Диего Марадона во кругот на играчи кои постигнале нереален гол што долго ќе се прераскажува. Неговиот Лос Анџелес го победи Сан Хозе со 4:0, а Мексиканецот го даде третиот погодок. Повеќе

Мачка влета во терен и прекина контра на Жињак во Јута

За време на мечот меѓу Ријл Солт Лејк и Тигрес во Лига Купот на Северна и Централна Америка, на стадионот „Рио Тинто“ во Јута една мачка толку брзо упадна во терен што го избегна дури и дриблингот на Французинот Жињак од Тигрес. На крај победија гостите со 0-1. Повеќе