таг: маурицио покетино

Четири тренери полуфиналисти – нула трофеи

Кој и да го освои сезонава трофејот во Лига на шампиони ќе бидат живи радости за тренерот, бидејќи никој од нив до сега не успеал во тоа, а најблиску бил Јирген Клоп. Последен пат се случило вакво нешто со Порто на Мурињо. Повеќе

Мегаломанот Пеп vs скромниот Покетино

Марка веќе направи математика колку пари фукнал Гвардиола за засилувања откако ја напуштил Барселона. Со ова темпо уште летово може да стигне до милијарда евра, а нема стигнато до полуфинале во ЛШ, а не па да ја освои. Повеќе

Колку царски потег на Покетино со измената на Кејн

Тотенхем очекувано мина како на тренинг во 1/32 финалето од ФА Купот и тоа со втор состав, а аргентинскиот стратег одржа лекција по респект и кон противникот и кон навивачите. Стварно џентлменски потег. Повеќе

Првпат после 15 години еден англиски клуб ни купи ни продаде играч

Тотенхем направи необичен рекорд на трансфер пазарот: за време на летниот преоден рок првпат од 2003 немаа ниту еден трансфер и по тоа се единствени во Премиер. Повеќе

Ќе те гони како куче, ќе го мразиш но потоа ќе му благодариш

Нема агент, не користи социјални мрежи. 24 часа е опседнат со фудбалот и е спремен до последен момент да се бори за титулата во Премиер лигата каде заостанува само два бода зад лидерот. Маурицио Почетино. Повеќе

Арсенал или Тотенхем, кој е поблизу до пехарот?
Северен Лондон чека титула

Едни од други ги делат 8 километри или 20 минути со автобус, а на табелата имаат по 51 бод, два помалку од лидерот Лестер. Северен Лондон сега е во ситуација да ѝ се радува на титулата после многу години, ако двете екипи продолжат во овој стил. Повеќе

Адебајор клати врата и зема плата

Тогоанецот заработил 3,4 милиони фунти од ноември до денес, а не одиграл ниту еден натпревар како стартер. Пет пати влегувал од клупата и дал само два гола сезонава. Повеќе

Продај го Елвис Присли и купи ги Битлси

Седумте играчи кои Тотенхем ги купи со парите од продажбата на Герет Бејл не го оправдаа вложеното во нив. По слабите резултати на удар е тренерот Маурицио Покетино, а навивачите ги криват претседателот Леви и спортскиот директор Балдини. Повеќе

Тотенхем играл слабо дома поради тесниот терен

Екипата од северен Лондон сезонава три пати загуби на својот стадион, по што тренерот Покетино мисли дека не е до играта на фудбалерите или до тренерот, туку до теренот. Повеќе