таг: лука модриќ

Лука Модриќ е фудбалскиот владетел за 2018-та година

Она што се шпекулираше, а многумина го претпоставуваа и очекуваа, вечерва само се официјализираше. Плејмејкерот на Реал Мадрид и Хрватска, Лука Модрид е новиот освојувач на Златната топка. Повеќе

Рашфорд го врати Модриќ во Тотенхем

Фудбалерите на Хрватска бадијата го славеа толку триумфот над Шпанија во Лига на нации, бидејќи не успеаа да го минат другиот сериозен тест наречен Англија. Гордиот Албион со пресврт победи 2:1, а на социјалните мрежи хит број 1 е дриблингот на Маркус Рашфорд против Златната топка. Повеќе

126 секунди Лука Модриќ

Во 2013-та кога Хрватот дојде во Реал Мадрид, навивачите на овој клуб беа скептици за тоа колку Модриќ може да пружи во „кралскиот клуб“. А Лука не само што пружи најмногу, туку и ја прекина епохалната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси во изборот за најдобар играч на годината  Освои 4 Лига на шампиони и ја доби 10-та на дресот (почна со 19-ка). Еве и зошто: Повеќе

Скромноста на Модриќ во една фотографија

Првиот човек во историјата на фудбалот кој успеа во една година да стигне до хет-трик на награди (Најдобар на СП, најдобар во ЛШ и најдобар според ФИФА) е центар на внимание. Има пари ако сака да купува по 1.000 телефони дневно од сите најнови и најскапи модели, ама Хрватот по се изгледа не пати од високо. Повеќе

Љубителот на овци од Задар заслужено најдобар фудбалер на светот
FIFA Best Player

Капитенот на хрватската репрезентација Лука Модриќ ја доби наградата во Лондон од ФИФА за најдобар играч на годината и ја прекина доминацијата на Кристијано Роналдо и Лионел Меси кои владеат од 2007 година. Повеќе

Овации за Лука Модриќ среде Португалија

Мозокот во играта на хрватската репрезентација заслужено ја доби наградата за најдобар играч на Мундијалот во Русија. Мозокот во играта на Реал Мадрид заслужено ја доби и наградата за најдобар играч во ЛШ за изминатата сезона. Португалија и Хрватска синоќа ремизираа 1:1 во пријателски натпревар, а кога во второ полувреме Далиќ од игра го повлече мозокот, Португалците покажаа што мислат за него. Повеќе

Како им оди на хрватските херои од Светско

Пласманот во мундијалското финале и освојувањето на сребрениот медал за Хрватите не беше никаква случајност. Тоа е збирштина на играчишта кои играат и газат во големи клубови. И пред и по светско, момците се на висина на задачата. Повеќе

Интер го нарачал Модриќ од АлиЕкспрес
Што може жена, не може никој - добро знае Лука Модриќ

Тивкиот и повлечен Лука Модриќ не би можел да опстане во светот на менаџерските хиени ако крај него не била таа - русокосата Загрепчанка која детството го поминала во канцелариите на Максимир. Повеќе