таг: легенди

Тоти, Фиго и компанија играа шест на шест и правеа мајстории

Во познатиот комплекс Форо Италико во Рим, со цел собирање средства за педиатриската болница „Децата на Исус“, се одигра хуманитарниот меч „Ноќта на кралот“. Два тима, еден на Тоти и еден на Фиго. Повеќе

Култните Вејд и Новицки ги одиграа последните средби пред своја публика

Уште две легенди со кои пораснаа многу генерации го истрчаа последниот круг пред своите навивачи, во салите во кои освојуваа трофеи, славеа победи, признаваа порази. Крај на кариерата за Дирк Новицки и Двејн Вејд. Повеќе

Град опседнат со бројот 11

За Скопје тоа е бројот 2014. За голем број други е „несреќната“ 13-ка. Но еден град во Швајцарија повеќе од пет века има необична врска со бројот 11. Повеќе

Збогум а не довидување за легендите

По случајот Тоти, се сеќаваме на Малдини кој беше исвиркан на прошталниот меч, Занети не го ставија на последното дерби, Дел Пјеро чекаше нов договор, а Реал ги фрли Раул и Касиљас. Повеќе

50 легенди, 50 кошеви

Карим Абдул Џабар, Меџик Џонсон, Чарлс Баркли, Џон Стоктон, Мајкл Џордан, Хаким Олајџивон, Карл Мелоун, Патрик Јуинг, Реџи Милер, Скоти Пипен, Дејвид Робинсон, Шекил Онил, Пени Хардавеј, Крис Вебер, Грент Хил, Кевин Гарнет, Реј Ален, Ален Ајверсон, Стив Неш, Коби Брајант.... Доста ви е, пуштајте плеј, тој што го монтирал видеово собрал материјал од 1946-та до 2012-та, ама само од најдобрите. Повеќе