таг: крај на кариера

Култните Вејд и Новицки ги одиграа последните средби пред своја публика

Уште две легенди со кои пораснаа многу генерации го истрчаа последниот круг пред своите навивачи, во салите во кои освојуваа трофеи, славеа победи, признаваа порази. Крај на кариерата за Дирк Новицки и Двејн Вејд. Повеќе

Патувај игумане и не грижи се

На радост на мнозинството Аргентинци, центарфорот на Челси кој играше и за Реал Мадрид, Јувентус и Милан, реши да го урами репрезентативниот дрес и да се збогува со националниот тим. Повеќе

Енди Мареј низ солзи кажа дека се повлекува од тенисот

Поради сериозни проблеми со повредите кои го спречуваат нормално да функционира не само на тениските терени туку и во секојдневниот живот, Шкотланѓанецот, некогаш број еден светски тенисер, најави дека во скоро време ќе стави крај на кариерата поради страшни болки. Повеќе

Џон Тери со пост на Инстаграм се прости од фудбалот и заврши кариера

Џон е жива легенда на Челси, фудбал професионално играше 23 години од кои само една година се пресели да игра во Бирмингем за да и помогне на Астон Вила да се врати во Премиер но не успеа во финалето на плејофот. Повеќе

Големиот талент на Ајакс ја завршува кариерата

ОткакоАбделхак Нури падна во 72’ минута од пријателската Ајакс - Вердер, лекарите со хеликоптер го префрлиле во болница каде му констатирале тешки оштетувања на мозокот. Повеќе

Како е да се биде суперталент и да се стави крај на 25 години
Мемоарите на Гејда Фофана

Пред три години Гејда Фофана важеше за најперспективен играч во Лига 1. Од тогаш до денес целото време го поминал по болници поради повредениот зглоб. Месецов објави дека се предава и ја завршува професионалната кариера. Повеќе

Que sera, sera - Стиви Џи ѝ кажа крај на кариерата

Фудбалот останува без една од најголемите легенди во историјата. Големиот капитен Стивен Џерард денес ја затвори книгата од неговата фудбалска кариера. Повеќе