таг: кгб

Ли Харви Освалд се сретнал со агент на КГБ пред убиството на Кенеди

Два месеца пред атентатот во Далас, официјалниот убиец на Џон Кенеди се сретнал со висок офицер на КГБ, од одделот за саботажи и ликвидации, откриваат штотуку декласифицираните документи на ЦИА. Повеќе

Најбескорисниот двоен агент од КГБ

Јевгени Брик (родум од Киев) во 1951-ва по 2-годишна обука е испратен во Канада, од каде треба да биде инфилтриран во САД. Додека е во Канада, Брик помислува дека ќе може да ги надмудри своите шефови во Москва. Како што ќе покаже историјата Брик не е човекот кој може да го направи тоа. Повеќе

Како СССР ги решаваше проблемите со заложници

Во средина на 80-те кога на големо беснее војната во Либан, луѓето на Хезболах во Бејрут во киднапираат 4 советски дипломати. Советите својот проблем го решаваат во рок од 30 дена. Повеќе