таг: италијански навивачи

Што е ова, навивачка или воена армија?

Кога ќе речат наоружани навивачи, заборавете на сè што сте виделе досега и погледнете ги овие што поседуваат. Не се ова фотки од втора светска војна, туку од навивачи на Јувентус кои како да се спремаат за трета. Повеќе

Зошто воопшто треба да им се извинуваат?

По поразот од Аталанта, фудбалерите на Каљари беа да им се извинат на ултрасите и застанаа пред нивната огада да бараат прошка. Многу италијански навивачи зовреа од негативни коментари на социјалните мрежи. На еден му доаѓа да ги упуца. Повеќе

Порака до Наполитанците: „Еве ви ѓубре за да се чуствувате како дома“

Поради настапите на Наполи во Лигата на шампионите (триумф од 3:1 над Црвена звезда), мечот против Аталанта во Бергамо ќе го одиграат вечерва од 20:30. Но можно е и да не се одигра ако се случи тоа што со денови се најавува. Повеќе

Пеналите Рома - Ливерпул и римската трагедија

Се навршуваат 34 години од епското финале на Купот на европски шампиони Рома - Ливерпул во Рим кога будалестиот голман на Англичаните Брус Гробелар им се плезел на домашните играчи пред да шутираат. Рим уште не може да го заборави тој пораз. Повеќе

Ироничните навивачи на Фиорентина го реметат Буфон

Навредливите зборови на Џиџи Буфон до судијата Мајкл Оливер во ЛШ не ги оправда секој. Откако на мечот Фиорентина - Спал беше досуден пенал за гостите, домашните навивачи, познати во Италија по својата иронија му скандираа на судијата Орсато “insensibile“ (безчувствителен), алудирајќи на тоа што легендарниот голман на Јуве го кажа за англискиот арбитар. Повеќе

Фантастични кореографии на Лацио - Рома

Во директна борба за место кое води во квалификациите од Лига на шампиони следната сезона, а носени од одличните настапи во Европа оваа сезона, Лацио и Рома играа пред полн „Олимпико“. На почетокот на дербито двете навивачки трибини зад головите имаа одлични кореографии. Повеќе

Најјакото кошаркарско тифо во Италија

Ако некој може да им парира на Грците и Србите во навивање во сала, тоа сигурно се навивачите на Болоња Фортитудо кои прават спектакл за очи, уши и душа. Навивачката група им се вика Fossa Dei Leoni со традиција од 1970-та. Повеќе

Зошто на Лацио му лепат етикета дека е про-фашистички клуб?

Дебатата во Италија за тоа за кого навивал Бенито Мусолини е децениска. Освен неколку фотографии на стадионите, Бенито не бил некој голем вљубеник во фудбалот така што неговата евентуална врска со Лацио не е онаква каква што светот ја замислува. Повеќе

Како Наполитанците урлаа за промашениот пенал на Дибала во 95-та

Младиот албански голман, Томас Стракоша во неделата не беше херој само за навивачите на Лацио. Пазете што се случуваше во Неапол, каде живеат најоткачените навивачи од Италија. Неочекуваната победа на Лацио на гости против Јуве на Наполи му донесе 5 бода предност пред актуелниот шампион во Италија. Повеќе