таг: игор акинфеев

Кога ти е оваа одбрана Игоре?

ЦСКА Москва сезонава е тапа џонс во Лига Европа и синоќа стигна до првиот освоен бод. Ференцварош - ЦСКА 0:0, благодарение само и само на Игор Акинфеев. Повеќе

Голманот на ЦСКА кој навива за Реал

ЦСКА го победи Реал со 1:0 во меч во кој домашниот голман Игор Акинфеев доби црвен картон во 90+4’ минута поради приговор. Романскиот судија Овидиј Хацеган му даде прво жолт карон а после и црвен поради приговор. Во игра тогаш влезе резервниот голман и навивач на Реал Мадрид Георгиј Кирнац наместо Иван Облјаков. Повеќе

Бидна и тоа, Акифнеев не прими гол во Лига на шампиони

Од 1. ноември 2006 до 25. јули 2017. Толку време (речиси 11 години) траеше серијата на примени голови во Лига на шампиони на голманот на ЦСКА и Русија. Повеќе

Браво Игоре, ова не го брани секој

Со голот на Кристијано Роналдо, Европскиот првак ја совлада Русија со 1:0. Во 50-та минута требаше да биде 2:0, но Андре Силва пред себе ја имаше руската голманска легенда, Игор Акинфеев кој не е од вчера. Рефлекс за аплаузи. Повеќе

Најверните 8 фудбалери од најсилните европските лиги

По 24 години Франческо Тоти и Рома се разделија. Има и други играчи кои им одолеале на понудите и останале во ист дрес покрај истите навивачи, но никој толку време како него. Ова се осуммината актуелни фудбалери од кои треба да се учи лекцијата по верност. Повеќе

Акинфеев во епизодата прашај паталец не гаталец

Најдобриот руски голман од 2003. година е незаменлив на голот на ЦСКА Москва и руската репрезентација, но тој има сериозен проблем што цели 10 години ниту еднаш не ја сочувал мрежата во Лигата на шампионите и примал гол на 40 средби по ред. Повеќе

Акинфеев бранеше зицери за титула на ЦСКА

Фудбалерите на ЦСКА Москва во последното коло ја освоија титулата во Русија, откако со голот на Алан Џагоев победија на гости против Рубин Казан. Во исто време славеше и Ростов 0:2 против Терек, така што на ЦСКА и одговараше само победа. Во последните минути ги спаси легендарниот голман Игор Акинфеев кој одбрани неодбранливо. Динамо Москва првпат во историјата испадна од првата лига после поразот од Зенит 0:3. Повеќе

Сите гревови на Игор Акинфеев

Рускиот репрезентативен голман и капитен на ЦСКА Москва, последен пат ја сочувал мрежата во Лигата на шампионите на гостувањето на Емирати против Арсенал на 1. ноември 2006. година. Оттогаш досега прими гол на 36 натпревари по ред во елитното натпреварување. Повеќе