таг: факултет

Кога Клоп за малку ќе станел доктор а не фудбалер

Предводникот на генерацијата фудбалери која постигна неверојатни 40 гола во Лигата на шампиони сезонава, во младоста запнал да студира медицина. Сметал дека може да се најде во оваа област но го предомислувале да батали и да игра фудбал. Повеќе

Кои од фудбалерите имаат завршено факултет

Тешко дека некој талент за фудбал кој планирал да прави кариера и пари од оваа претерано платена професија (во некои странски земји), ќе батали да тренира за да се затвори дома и да учи. Но ете имало и такви кои стасале до диплома, а истражувањата покажуваат дека се само 1%. Чуму? Повеќе

Гаокао, најтешкиот приемен на светот

Тинејџерите во Кина го минуваат најубавиот период од животот под огромни стресови, подготвувајќи се за приемен испит за на факултет. Оние кои успешно ќе го положат можат да очекуваат исти такви кариери, па дури и поатрактивни брачни партнери. За оние кои ќе кикснат, тоа обично значи запечатување на социјалната судбина. Повеќе

Зошто Давид Бабунски не сака факултет?

Македонскиот фудбалски репрезентативец Давид Бабунски за Спортски Журнал открива зошто во Барселона го викале Филозофот и зошто смета дека човекот самиот на себе е најдобар учител. Повеќе

А ова си ти на факултет
Кафе пауза на факултет со Агуеро, Силва и Јаја Туре

Додека балканските стадиони стигнуваат во вестите поради нивната руинираност, во Англија некои стадиони ги отворија вратите за студентските кампуси каде се одржуваат факултетски предавања. Повеќе

Стипендии за напуштање на факултетите

За да покаже дека образованието е преценeто, американски милијардер им дава пари на студенти да го баталат факултетот и да почнат свој бизнис. Повеќе

Сиромаштијата е жиг од детството

Британија издвојува сериозни средства што поголем процент средношколци да се запишат на факултет. Студија покажува дека такви мерки, на таа возраст, се веќе задоцнети. Повеќе