таг: естудијантес

Колективна амнезија во одбрана

Синоќа во аргентинската Примера Дивизион играа Хуракан и Естудијантес а гостите победија со голот на Матијас Пелегрини кој доби подарок од одбраната на домаќините. Повеќе

Најкрвавиот Интерконтинентален Куп кој завршил со апсење на фудбалер на Милан

ФИФА синоќа донесе историска одлука со која сите освојувачи на Интерконтиненталниот Куп ги призна за Светски шампиони, а меѓу нив и Звезда со Панчев и Најдоски. Се потсетуваме на едно финале во кое на гостинските фудбалери им било поважно да спасат глава, отколку да го освојат пехарот. Повеќе

Верон на 42 години игра како дете

Хуан Себастијан Верон е претседател и играч на аргентинскиот клуб Естудијантес кој се натпреварува во престижната Копа Либертадорес. Во синоќешниот триумф од 0:3 на гости против Барселона од Еквадор, Верон одигра 56 минути и намести еден гол. Повеќе

Кога цел месец спремаш испит и професорот те враќа

На мечот Естудиантес - Бока Јуниорс, домашниот тренер Нелсон Вивас збесна гневен на тоа што судијата не свирна пенал по контактот на голманот Агустин Роси со напаѓачот Каваљаро. Искина и кошула и копчиња, фрли и чевли и маица. Повеќе

Диего Ел Чоло Симеоне каков што не сте го знаеле
Борецот кој од баба му научил да вика

Каде и да играл или да бил тренер, викал, пцуел, урлал, но никој никогаш не му замерувал затоа што тоа го правел како мотивирачки лидер кој способностите ги наследил од баба му од која најмногу се плашел. Ова е сторијата за најдобриот аргентински тренер. Повеќе

Ја имаме фудбалската тепачка на годината

Освен што е позната по тангото, догата и необичната скара, светот ја знае Аргентина и по страшната страст кон фудбалот која често ги преминува границите на пристојноста. Тепачки на терените во оваа земја се редовна слика. Повеќе

Полесно нема ниту на тренинг

Хозе Фернандез од Годој Круз прво даде гол за 1:0 против Естудијантес, а после го направи невозможното и промаши празен гол. На крајот конечен резултат 1:1. Повеќе

Отсега играме без жолти

Естудијантес и Химнасија Ла Плата се големи аргентински ривали, па нивните дуели се „вжештени" дури и на пријателски натпревари, па судијата смисли многу добар начин како да спречи евентуални повреди. Повеќе

Верон му се враќа на фудбалот

Поранешниот капитен на репрезентацијата на Аргентина, Хуан Себастијан Верон реши да ги прекине пензионерските денови и да се врати во неговиот матичен клуб Естудијантес, а целата плата ќе ја донира за развојот на младинската школа. Повеќе