таг: дрим тим

Како е тоа Доналд Трамп крив што Америка нема да има дрим-тим на Светско

На 31 август во Кина стартува Светското кошаркарско првенство, но никаков Дрим-тим од Америка на кој сме навикнати нема да гледаме. Причините се разни а една е и конспиративна и поврзана со претседателот на САД. Повеќе

Најјакиот меч во кариерата Џордан го одиграл на тренинг, пет на пет со Дрим тимот

Пред дваесет и седум години, на 22 јули 1992 година, како загревање за Олимписките игри во Барселона, најјакиот дрим-тим на сите времиња решава да одигра средба пет на пет. Повеќе

Хајлајтс од првиот Дрим тим

Не сте вие стари, ама Дрим тимот наполни 25 години. Во негова чест ФИБА објави компилација од најдобрите моменти од првиот натпревар на првиот Дрим тим. Потсетување како изгледаше неговиот состав: Џордан, Меџик, Бирд, Јуинг, Баркли, Мелоун, Стоктон, Пипен, Робинсон, Малин, Дрекслер. Повеќе

Дуда Ивковиќ: Дрим тимот на САД ќе капитулираше пред Југославија

Како што многу ни е криво што немавме можност да видиме како ќе поминеа Панчев, Савичевиќ, Просинечки и компанија на ЕП 1992 кои ги имаше во албумот на Панини, исто ни e и за Дивац, Кукоч и Дражен Петровиќ кои таа година ја испуштија Олимпијадата во Барселона. Ах каква збирштина од великани беа тоа. Повеќе

Дивац за своите: „Ќе ве убие Казинс од Сакраменто“

Иако веќе неколку години е претседател на српскиот Олимписки Комитет, Владе Дивац на само една недела пред стартот на Олимписките Игри изјави дека центарот на неговиот тим Сакраменто, ДеМаркус Казинс „ќе ги убие под обрачите“. Повеќе

Најдобриот тим во светот за 2020 година

Мануел Ноер, Тиаго Силва, Марсело, Серхио Рамос, Дани Алвес, Андрес Иниеста, Лука Модриќ, Пол Погба, Лионел Меси, Нејмар, Кристијано Роналдо се во најдобриот тим за 2015-та. TheSPORTbible го состави како би изгледал за пет години и стави тројца од сегашниот. Повеќе

Од баскет и борба со СИДА до здрав мултимилионер - Меџик Џонсон

30 години од првата титула со Лејкерс и 24 години од јавната објава дека боледува од СИДА, денес поранешната НБА ѕвезда е претприемач со енормен успех кој учествува и во политичкиот живот на САД. Повеќе