таг: бокс

22 години од легендарната битка кога Тајсон го гризна Холифилд за уво

На 28 јуни 1997 година во Лас Вегас се одржа легендарниот дуел меѓу Мајк Тајсон и Ивандер Холифилд, кога „железниот Мајк“ му откина дел од увото на противникот. Ова се смета за еден од најжестоките моменти во историјата на боксот. Повеќе

Една прерано завршена боксерска кариера

На Јутјуб Џими Смит се води како најлошиот боксер на сите времиња, и не се во право. Сепак главно разочарување е што овој обид од професионален боксер има само еден меч во својата карирера, а изледа како да може многу, многу повеќе да и понуди на публиката. Повеќе

Што сè избегна Тајсон Фјури

Од борбата меѓу Тајсон Фјури и Том Шварц, што викендов се одржа во Лас Вегас. Да, Фјури победи. Повеќе

Буцкото кој ја направи најголемата боксерска сензација на векот

Во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк се случи најголемата сензација, откако светскиот боксерски првак во ЧЕТИРИ верзии, Ентони Џошуа ги изгуби сите појаси од анонимниот дебелко Енди Руиз. Повеќе

Мајк Тајсон, 52 години
 Мејведер заработи 9 милиони долари за 2 минути борба

На почетокот на ноември, јапонската промотивна компанија Rizin објавила дека на 31 декември на нивниот турнир ќе се појави и долгогодишниот светски шампион Флојд Мејведер кој ќе боксува со миленикот на домашната публика, 20-годишниот Теншин Насукава. Повеќе

Епа така е кога се закачаш

Прво се гледа дека е пијан и тромав, барем по бавните движења и плус начекал невина и немоќна жртва. Е потоа кога ќе се проба кај вториов кој патем продава шалови, клипов ќе заврши пошто ќе нема поента да трае. Повеќе

Боксерот Алварез го потпиша најбогатиот договор во историјата на спортот

Шампионот во средна тежина (72,6 кг) во WBC и WBA категориите, Мексиканецот Саул Алварез потпиша астрономски договор со американскиот стриминг сервис DAZN и влезе во историјата. Повеќе

Џошуа жестоко го нокаутираше Поветкин за титулата

Со технички нокаут во седмата рунда Британецот Ентони Џошуа (28) го победи Русинот Александар Поветкин (39 и ја одбрани титулата во тешка категорија. Повеќе