таг: Боб Марли

Приказна за фудбалскиот пат на Боб Марли и смртта по фудбалска повреда

Најпознатиот реге пејач во историјата и најголемиот Јамајчанец на сите времиња, Боб Марли буквално спиел со фудбалска топка под перница. Ја користел секоја пауза на пробите да поигра фудбал а после тешката повреда му забраниле да шутира, но љубовта била посилна. Повеќе

„Шерифот“ на Боб Марли е песна за контрацепција?
Нова биографија на реге легендата

Последниве неколку години терминот „усна историја“ се прелеа од сферите на етнологијата, антропологијата и историјата во популарната култура. Па има усна историја на Саут парк, на Терминатор, на порното, и што уште не. Нова книга со овој термин во насловот се однесува на ликот и делото на Боб Марли. Повеќе

Боб Марли сопатник на навивачите на Ајакс и во финалето

Со Three little birds ја започнаа и ја завршија убавата европска одисеја. Ја пееја во Атина, во Виго, во Лиеж, во Варшава, во Копенхаген, во Гелзенкирхен, во Лион и на крајот во финалето во Стокхолм. Повеќе

Навивачите на Ајакс со Боб Марли и во Лион

Фантастичната сезона на нивните клинци, кои направија чудо со пласманот во финалето од Лига Европа, навивачите на Ајакс ја бележат со песната Three little birds од Боб Марли. Каде и да гостуваше Ајакс, секаде ја пееја, па така беше и синоќа на дождливите улици на Лион каде еден уличен свирач се наполни со парички. Повеќе

Навивачите на Ајакс со Боб Марли одат во полуфинале

Најмладиот тим во завршницата на Лига Европа направи неверојатен подвиг откако со играч помалку во продолженијата му даде два гола на Шалке на гости и се пласираше во првото полуфинале после 97-ма година. Момците дојдени од Амстердам прикладно го прославија пласманот со хит на Боб Марли. Повеќе

На Хусеин Болт не му оди баш пеењето

Откако освои злато на 100 метри, Хусеин Болт во Рио го очекуваат уште две дисциплини во кои е главен фаворит за златниот медал. Во меѓувреме покажа дека нема баш слух и глас за пеење. Проба со песна од Боб Марли. Повеќе

Венгер го слуша само Боб Марли

Легендарниот француски менаџер изјави дека ужива додека го слуша регето на Боб Марли во секоја прилика и тоа му е инспирација во стресната работа. Повеќе

Писателот чиј прв роман бил одбиен 78 пати доби Букер
Доделена Букеровата награда за 2015

Марлон Џејмс од Јамајка ја доби наградата за неговиот роман инспириран од обидот за убиство на Боб Марли во 1970-тите. Повеќе

За Марли во Градски - Антон Лазарески