таг: бенфика

Тренерот на Бенфика што на заминување го проколна клубот

Португалскиот гигант Бенфика е еден од најтрофејните клубови од оваа земја. Секоја година игра во Европа, а неколку пати стигнуваше дури до крајот, во финалето каде редовно губеа. Откако изгубија неколку финалиња на Лига Европа по ред, навивачите на овој клуб почнаа да сомневаат дека тоа е поради некогашниот историски тренер, Израелецот Бела Гутман кој на одење им рекол: „Никогаш ништо да не освоите“. Повеќе

Адел Тарабт е жив и игра Лига на шампиони

Кога сите очекуваа да видат нов случај на Адријано, Бенфика му подаде рака на потонатиот Тарабт, го врати „од мртви“, а овој одговори со одлична форма. Веќе игра стандардно за португалскиот гигант. Повеќе

Апсолутен лидер - Бенфика заработила 500 милиони евра за 5 години

Министерства за економија и финансии во некои држави не работат како што оперира португалскиот гигант. Ај што заработуваат вреќи пари од продажба на врвни играчи, туку и плански трошат, не се расфрлаат со пари и се во неверојатен плус во последните 5 години. Повеќе

Новото правило во фудбал ќе отвори нови можности

Од 1 јуни во фудбалот дејствуваат нови правила, а едно од најинтересните е правилото според кое играч смее да има контакт со топката при изведување на гол-аут од голманот, внатре во голманскиот простор, додека противничкиот мора да биде надвор од шеснаесетникот. Повеќе

Маалски штос на мечот Милан - Бенфика

Милан изгуби 0-1 од Бенфика на Интернационалниот Куп во САД, а Португалците на Италијанците им открија една нова финта која досега сме ја гледале само на Сони Плејстејшн. Голманот Влаходимос и едно бекче си ја подаваа ко во маало. Повеќе

„На стадионот беше најдобриот играч на светот, мило ми е што Роналдо дојде да го види“

Атлетико Мадрид плаќа 120 милиони евра за најголемата надеж на португалскиот фудбал и најголемиот талент во Европа во моментов кој има само една сезона сениорски фудбал и затоа овој трансфер е големо изненадување. Повеќе

Нема поубаво од тоа кога пее цел стадион

Бенфика е најтрофеен клуб во Португалија со 82 трофеи од кои рекордни 37 првенствени титули. За нив се вели дека имаат 14 милиони навивачи низ светот и рекордни 206.437 членови во својата земја. Погледне колку се внесоа и уживаа славејќи ја последната. Плус некаде на пола ќе згрмат и акапела. Повеќе

Дечки сте го утнале градот, Бенфика не игра во тој Франкфурт

Двајца португалски навивачи имаа желба во живо да му дадат поддршка на својот тим во четвртфиналето од Лига Европа, но ниту тие го одбранија резултатот од првиот дуел, ниту момциве го погодија стадионот. Повеќе среќа следниот пат. Повеќе

Дојди брат да те гушнам

Екстра талентот на Бенфика, Жоао Феликс кој збрца три комада во ЛЕ има само 19 години, возраст на која некои уште собираат топки зад гол. Но во таа улога се наоѓа неговиот помал брат Хуго со кој Жоао заедно викендов прослави гол и му го исполни срцето. Плус уште пола тим влета кај малиот. Многу убава сцена. Повеќе