таг: алваро мората

Компилација со сите утки на Мората сезонава

Селекторот на Шпанија, Хулен Лопетеги го изостави од списокот за Светско Алваро Мората. Формата му беше доста променлива, постигна 11 гола на 31 настап во неговата деби сезона во Челси. Можеби Лопетеги ја гледал компилацијава со преку 20 утки па си рекол батали. Повеќе

Мората со непристоен гест до навивачите на Барса

Во 67. минута од мечот Барселона - Челси на теренот од клупа влезе Алваро Мората. Шпанецот е дете на Реал Мадрид па „Ноу Камп“ го исвиркуваше со сета сила. Ни центарфорот не им остана должен, ама сега ризикува суспензија. Повеќе

И ова па головиве само 7 метри долги ги направиле

Арсенал и Челси синоќаа одиграа 2:2 во меч од Премиер лигата и сите 4 гола паднаа во второ. На вакво дерби, да добиеш ваква топка и да не ја искористиш може да ти простат само ако си бек, а и тоа тешко. Повеќе

Мурињо, на младите останува светот

Под палката на Жозе дебитирале 49 млади играчи, но само дебитирале. Најголем дел од нив ги нема на фудбалската мапа, а еден од ретките светли примери е Алваро Мората кој стана стандарден репрезентативец на Шпанија. Што има Мурињо против младите таленти? Повеќе

Дали е Роналдо себичен како што го зборуваат?

Последниот настан во кој Мората дава гол за Реал, а Кристијано во исто време крева рака како да сугерира дека соиграчот му е во офсајд одново ја разбрани јавноста. Сите се прашуваат дали еден од најдобрите фудбалери во историјата тоа го прави свесно или ненамерно. Повеќе

Колку добар потег на Мората

Тоа што некој е фудбалер на Реал Мадрид не го прави поразличен човек од другите, ама треба и доказ на дело. Алваро Мората освен што застана да ги усреќи фановите, собра еден млад навивач со дозвола од мајка му и го однесе кај другите играчи каде собра повеќе автограми. Кој знае колку се фалел малиов во школо. Повеќе

Ако не можат Реина и Де Хеа, може Мората

Фудбалерот на Реал Мадрид Алваро Мората на подготовките на шпанската репрезентација покажа дека селекторот Лопетеги комотно може да смета на него ако Де Хеа, Касиљас или Кико Касиља не се во форма. Се фрлаше како мачка. Повеќе

Лестер е грд, Веа го барале со полиција, а на Јуве му помагаат судиите

Газета дело Спорт стандардно со збир на најинтересните изјави на неделата од светот на фудбалот. Гулит се чачна со Манчини, Турам со Ањелка, а Венгер му диктираше строгост на Мурињо. Повеќе

Детето кое им даваше копачки на сиромашните другари
Алваро Мората

Еден час пред мечот Шпанија - Турција, најгласни околу и на стадионот биле само турските навивачи. Во 48-та минута од мечот грмеа само Шпанците, благодарение на нивниот нов суперхерој. Повеќе