таг: Александар Трајковски

Нестогол проигрува, Трајковски гаѓа од 20 метри

По пауза од месец и половина, Александар Трајковски погоди за Палермо. Акцијата ја створија двајцата Македонци во 14 минута, но радоста траеше само една минута, бидејќи Падова која е на дното на табелата израмни на 1:1. Уште 4 кола во Серија Б каде Сицилијанците водат тешка битка за една од првите две позиции кои водат директно во прва лига. Повеќе

Кога Иле не гаѓа тука е Алекс

Палермо има водство против Лече од 2:0. Стрелец на првиот гол е Александар Трајковски на кој му треба само 4 минути да го отвори резултатот. Повеќе

Каде и како играат македонските фудбалери по странство

Најголема македонска фудбалска колонија има во Словачка каде нашите момци играат сосема солидно. Покрај стандардните од Топ5 лигите, имаме претставници и во Романија, Израел, Швајцарија, Унгарија, Бугарија, Грција.... Повеќе

Кам бек на Нестогол со гол на асистенција на Алекс

Само 4 минути му требаа на Илија Несторовски да биде во терен за да се врати на голгетерските патеки. По отсуството поради повреда, капитенот на Палермо влезе во игра во 75-та минута, а во 79-та го отвори резултатот против Бреша на асистенција на Трајковски од корнер. Гостите сепак успеаа да израмнат во 92-ра за 1:1 и да ги симнат од тронот. Сицилијанците сега имаат 42 бода, еден помалку од Бреша. Повеќе

Дуото на Македонија го однесе Палермо на челна позиција

Кога Нестогол и Алекс играат во прв тим, одма е друго. Палермо освојува бодови на гости кои го носат на лидерското место и тоа со натпревар помалку. Повеќе

Како бе во топ тимот на Лига Д има само еден Македонец?

Познатиот сајт за статистика „WhoScored“ го објави најдобриот тим од Лигата на Нации, поточно од лигата каде учествуваше Македонија и тотално ја утнале. Повеќе

Аплаузи за ова голчиште на Трајковски

Македонската фудбалска репрезентација утре вечер со почеток од 20:45 ќе брка победа на гостувањето против Лихтенштајн. На еден од тренинзите пред мечот во Вадуц, видовме дека Барди не е единствениот кој знае да нишани во агол од слободен удар. Конкуренцијата доаѓа од напаѓачот на Палермо. Сакаме и на натпревар вака. Повеќе

Акцииште на Пандев, Барди и Трајковски за 1:0

Македонската фудбалска ререзентација за 10 минути го тресна голот на Лихтенштајн. Момците на Ангеловски направија маестрална и брза акција. Хасани му ја даде на Барди, овој веднаш до Пандев кој на прва го најде Трајковски кој не греши од таква позиција. На гостите им се случи она „где је лопта“ Повеќе

Македонците од Палермо ја направија Перуџа попара

Несторовски и Трајковски не се случајно дел од италијанскиот фудбал и штета што не влегоа во прва лига. Палермо славеше 4:1 во 4. коло од Серија Б, а дуото од македонската фудбалска репрезентација направи дар мар. Два гола на Илија, гол и асистенција на Александар. Цареви се. Повеќе