таг: ајакс

Зига зага напред Ајакс со 100.000 души

Титула број 34, Куп број 19, полуфинале во ЛШ, 119 постигнати голови само во првенство и пред сè допадлив и атрактивен фудбал. Во оваа екипа нема посебна хемија само помеѓу играчите. Нивното најсилно оружје е оваа огромна и верна навивачка армија која пулсира во нивниот ритам. Повеќе

Чекајте малце директорот да каже нешто

По пауза од 5 години, Ајакс повторно завладеа во холандскиот фудбал. Синоќешниот убедлив триумф над Де Графшап на гости во последното коло му донесе предност од 3 бода пред ПСВ и со тоа се спушти завесата во холандското првенство. Извршниот директор на клубот Едвин ван дер Сар побара збор за време на славјето, а потоа се претвори во навивачки воџа. Повеќе

На овие навивачи нема да им текне друг пат да одбројуваат

Кога на кајронот во минутажа синоќа стоеше 94:50, навивачите на Ајакс логично одбројуваа 10, 9, 8...затоа што судијата продолжи 5 минути игра. Арно ама тоа ќе им остане запаметено како најболно одбројување откако гледаат фудбал. Мура ја шутна точно на 95:00. Џизс. Повеќе

Кралеви на драмата - минаа групи во 85-та минута, 1/4 финале во 93-та и 1/2 финале во 96-та

Патот на Тотенхем до финалето на Лига на шампиони сигурно ќе биде обработен во некоја епска документарка. Она што им се случуваше уште од групна фаза па се до 8 мај и гостувањето во Амстердам е необјасниво. Повеќе

Главата горе момци, фантастични бевте

Додека Тотенхем слави по синоќешното лудило од кое и ние ко неутрални навивачи не можеше да се опоравиме севкупно од оваа ненормална полуфинална фаза, Ајакс стокми феноменално мотивирачко видео за своите херои кои никој не очекуваше дека ќе стасаат до тука. Секунди ги делеа од сензационално финале. Повеќе

Последните 15 хичкок минути преку трите најзрели шанси

По драмата и чудесниот пресврт на Ливерпул, уште една англиска екипа се погрижи за зголемена продажба на алкохол, ама и дијазепами. Трудна жена во осми месец ќе се породи на вакви полуфиналиња. Луксуз е да трепка човек. Повеќе

Што е со полуфиналињава луѓе? Ова е штетно по срце

Бајката наречена Ајакс стигна до финишот на најелитното клупско европско натпреварување каде ќе игра против Ливерпул на 1 јуни во Мадрид. Тадиќ и компанија овој пат не беа доминантни, туку во драматична завршница спасија г`з. Тотенхем од 2:0 стигна до 2:2 во второ полувреме и сигурно ќе жали, бидејќи беше многу блиску до трет гол вреден финале. Повеќе

Уште не завршиле овие момци

Холандската бајка по име Ајакс продолжува вечерва со почеток од 21:00 часот. Во нокаут фазата ги суредија европскиот првак Реал Мадрид и фаворитот за титулата Јувентус. Сега им престои 180 минутна полуфинална битка со Тотенхем за пласман во финале. Со таа нивна силна мотивација и полетна игра сигурно ќе гризат за крајната цел. Повеќе

Колку страшен Ајакс, стигна до рекордни 160 гола за една сезона

Манчестер Сити, ПСЖ, Баерн Минхен и Барселона се поим за ефикасност со својот концепт на игра која обично е доминантна скоро против секого во своите првенства, ама оваа сезона дефинитивно хит број 1 е тимот кој ги шутна гигантите Реал и Јуве од Лига на шампиони. Повеќе