таг: жолти елеци

Франција ќе вади војска на улиците за следното издание на Жолтите елеци

За протестот во сабота, француската влада нареди распоредување на анти-терористички единици на армијата како обезбедување за јавните згради низ земјата. Повеќе

Макрон на патот кон демократски деспотизам

До сега во портфолиото од првиот мандат од владеењето на Макрон има: критика од О.Н. за користење на претерана сила против демонстрантите, предлагање серија закони за потиснување на демонстрациите, растурање дисидентски мрежи, промовирање „официјална вистина“ и потиснување на содржините на социјалните медиуми. Повеќе

Реакцијата на Макрон за Жолтите елеци прави Путин да изгледа како бајче

Макрон прво ги поткупи Жолтите елеци, што малку го стиши гневот на демонстрантите, но не го згасна целосно насилството, па сега францускиот претседател се одлучи на решенија кои се „построги од правилата што режимот на Путин ги користи за потиснување на политичката опозиција“. Повеќе

Боксерот кој ги одбележа протестите на жолтите елеци

Понесен од граѓанскиот гнев, некогашниот боксерски шампион на Франција сам со голи раце излегува пред неколку специјалци во полна опрема и ги поклопува како кегли. Стана херој на „жолтите елеци“ кои собраа многу пари за неговата казна. Полицијата му одговори на Твитер. Повеќе

Воена зона Париз

Иако медиуми (Си-ен-ен, Би-би-си, Вајс...) до совршенство се навежбаа секоја можна репортажа од протести да им изгледа како да е снимана директно од битка гради во гради, макар немало ништо ни приближно драматично, во случајот со протестите во Париз и аматерските снимки покажуваат воено поле. Повеќе

„Жолтите елеци“ го урнисаа Париз