таг: тројна круна

Сите 99 гола на Интер во триплета сезоната

Горан Пандев, Самуел Ето, Диего Милито, Снајдер, Мајкон, Деки Станковиќ, Марко Матераци, Хавиер Занети, Иван Кордоба - каква банда предводена од Жозе Мурињо кои во 2009/2010 освоија Лига на шампиони, Серија А и Копа Италија. Повеќе

Во Англија зачестиле уплати за квадрипул, Гвардиола не сака да зборува за подвиг

Со раниот гол на почеток на мечот на Габриел Жезус, и неколку непријатни моменти пред голот на Едерсон, Сити го совлада Брајтон во полуфиналето на ФА Купот и сега го чека уште една битка во финале за освојување нов трофеј сезонава. Повеќе

Ќе има ли триплета во Европа сезонава?

Само шест клуба и натаму го сонуваат најубавиот сон: освојување на тројна круна, подвиг кој малку кој низ историјата го остварил. Меѓу ретките шампиони е и нашиот Горан Пандев кој со Интер се радуваше на три големи трофеи. Повеќе

Најважниот ден во кариерата на Горан Пандев

По Дарко Панчев и Илија Најдовски, Горан Пандев на денешен ден во 2010. година стана третиот Македонец кој го кренал најважниот пехар во европскиот клупски фудбал Повеќе

Колекцијата мрежи на Жерард Пике

По новата тројна круна освоена со Барса сезонава, на Жерар Пике ќе му треба време за да ги изброи сите трофеи во богатата кариера. Од помош во броењето може да му бидат сите мрежи што ги исече по шампионските славја. Повеќе

Барселона, Берлин, историја

Барселона стана првата екипа во историјата на фудбалот која во трофејната колекција има две тројни круни. Каталонците петти пат во историјата станаа европски шампиони, а четврти пат во последните девет години Повеќе

Каде се и што прават јунаците на Јунајтед од Барселона 1999-та

Беше позната како Генерација 1992-ра. Пред 16 години во „ноќта во Барселона“ испишаа историја и го освоија треблот (првенство, куп и ЛШ) во иста сезона. Што се случи со фудбалерите од таа генерација и каде се сега? Повеќе

Барса - Билбао осми пат меѓу себе во финале

За 90 денови, Барселона ќе го игра петтото финале на Копа дел Реј во последните седум години. Откако станаа единствен шпански клуб што го освоил „требле“ (тројна круна) во сезоната 2008/2009, Каталонците до денес играа четири пати на завршниот натпревар од Купот. Повеќе

Долгиот пат до тројната круна во Европа

Требл ја викаат Англичаните, а Триплета Италијанците. Ја добива оној клуб што ќе освои домашно првенство, куп и ЛШ или ЛЕ во една сезона. Три клуба во последните шест години направија таков подвиг, а во историјата еден клуб освоил 4 трофеи во една година во Европа. Повеќе