таг: топ листа

Зошто You’ll Never Walk Alone е трагична песна а сите ја сакаат

Веќе 55 години навивачите на Ливерпул пред секој меч ја исполнуваат легендарната песна You’ll Never Walk Alone - и тоа не е просто само традиција, туку веруваат дека им носи чуда. Повеќе

Најпродаваниот музичар во 2016 е - Моцарт!
Рок ми Амадеус

Музичкиот бизнис онаков каков што го знаевме е мртов. Тоа станува јасно кога статистиката ќе покаже дека, според бројот на продадени ЦД-иња, прв на листата е музичар од 18 век. Повеќе

30 дена во ноември, 30 голови

За сладокусците на голови кои минатиот месец пропуштиле многу хајлатси, повелете една доста фина компилација на топ 30 голови за ноември, сето тоа одлично зачинето со коментатори. Роналдо го нема, ги има Меси и Бејл, но тие се споредни играчи во однос на другите мајстори на листава каде прв заслужено е голманот со лудите ножички во 95-та. Повеќе

100-те најдобри телевизиски шоуа на сите времиња

Ролинг Стоун магазинот проценува дека бумот кој моментално се случува во телевизиската продукција го започнуваат Сопранови на почетокот од овој век. Тие прават подолга и пообемна анализа на темава, рангирајќи ги и рецензирајќи ги 100-те најдобри телевизиски шоуа на сите времиња (серии, ток шоу, ноќни програми...). Повеќе

Колку денес се слушаат најдобрите на сите времиња

Споредбата на популарноста на музиката некогаш и музиката денес се чини невозможна затоа што порано таа се продаваше во физички облик (плочи, касети, цд-а) а денеска таа се стримува. Но, можеби може нешто да се добие со споредба на двата параметри. Повеќе

Топ 10 уживања

Атрактивните забивања беа во центарот на вниманието во синоќешната ноќ во најатрактивната кошаркарска лига. Во НБА топ 10 листата на два пати свое место избори и Коби Брајант, а приматот му припадна на Џеф Грин од Бостон Селтикс кој немилосрдно ја заби топката преку Џермејн О'Нил. Повеќе

50 најдобри филмови на 90-те
Музика: Генерација 2012

Најдобрата работа кај музиката е што постојано има нешто кое ќе се обиде да те освои. Најлошата работа кај музиката е што за да останеш во тек, постојано треба да бараш нешто ново за да те освои. Без да составуваме наши плејлисти, наидовме на изборот од 40 најдобри нови бендови на 2012-та. Дечките имале трпение да бараат нешто ново. Повеќе