таг: тенисери

Како Жерар Пике направи раскол во светскиот тенис?

Во светот на тенисот се судрија различни ставови во однос на идејата за промена на форматот на традиционалниот 118-години стар Дејвис Куп. Повеќе

Ни машкиот тенис не е веќе тоа што беше

Рафа и Роџер одново се прв и втор рекет на светот - тоа се случило седум пати низ историјата, но првпат од 2010 година. И двајцата се вратија на теренот после повреди и ги оставија без шанси младите противници. Повеќе

Анегдотата за сестрите Вилијамс и лудиот Германец

Колку што беа доминантни и супер непобедливи, Серена и Венус беа и арогантни на теренот па така пред скоро две децении мислеа дека можат да победуваат и машки тенисери. Повеќе

Кој е британскиот тенисер кој падна на кокаин

Дан Еванс е 50-ти на АТП листата и важи за еден од подобрите тенисери на денешницата, но паднал на допинг тест минатиот 24. април и го чека долга суспензија. Важеше за „нагазна мина“ на кладилничарите кои играат од ’допуна’. Повеќе

Бомбардерот Иво Карловиќ изброи 45 аса

По Сабина Лисицки која го сруши рекордот по бројот на асови кај жените, денес од основната линија бомбардираше и Иво Карловиќ против Томаш Бердих. Повеќе

Некои тенисери едвај врзуваат крај со крај

Додека врвните светски тенисери заработуваат огромни суми на пари, како на пример Новак Ѓоковиќ кој вчера од Австралија си замина со 2,4 милиони долари, некои од пониско рангираните, како французинката Клер Ферстен, на крајот од годината останала со само 200 евра во џеб. Повеќе