таг: техника

Кога скаути дошле да те гледаат, а си влегол во 88-ма минута

Мајсторот се вика Табо Калинџе и игра за Орландо Пајртс во фудбалската лига на Јужна Африка. Со ваква техника би растурал на турнир во Миравци или Велебрдо. Повеќе

Џеј-Џеј Окоча не ги заборавил триковите

Некогаш беше најдобриот техничар во Европа од кого потези крадеа многу Јужно Американци. Играше за ПСЖ и Болтон, а деновиве потсети дека талентот уште го поседува. Повеќе

Кога дедо ти ќе дојде на игралиште

Моментот кога дедото проаѓа додека внукот игра во маало и топката стигнува до него. Светскиот шампион во фристајл дриблинг Шон Гарние се маскирал во постар дедо и доаѓа на еден терен каде на луѓето не им се верува што прави со топката. Повеќе

Најдобра техника за одбрана од нож

Во случај да сте ѝ во близина на опасноста кога напаѓач има нож во рака постојат неколку техники, од кои некако најприемчива делуваа оваа. Повеќе

Како да не го сака Гвардиола

На лично инсистирање на Пеп, Тиаго Алкантара во 2013 дојде од Барселона во Минхен за 25 милиони евра. Иако е роден во Италија и има бразилско потекло, тој одлучи да игра за Шпанија. Неговиот брат Рафиња игра за Барса и за Бразил. Повеќе

Африкански чуда од техничари

Не навлеговме во тоа кои се, што се и зошто се. Едноставно дечките со топка прават чуда, публиката паѓа во делириум, а ние стискаме рипит. Повеќе

Како звучел Моцарт во времето на Моцарт?

Во пресрет на денешниот концерт на Погорелиќ во Охрид, за разликите во тоа како денес се свират класичните дела, а каков бил нивниот оригинален звук. Кој знае дали некој од големите композитори би си ја препознал својата музика? Повеќе

Кажи го едноставно
Што е тоа „aнтивортекс сифон"?

Јасно како ден. Без барокни реченици. Точно и за секој да може да го разбере, користејќи не повеќе од илјада вообичаени зборови. Е, така би требало да пишуваат новинарите. Повеќе