таг: танзанија

Брус ли фаул

Капитенот на Танзанија знае да биде многу опасен мангуп со топка, ама неговиот чувар од Бурунди веројатно ја утнал професијата и требал да тренира карате или нешто слично со тепање. Не можеме да се решиме кој повеќе нè импресионира во клипов. Повеќе

Еден вообичаен натпревар меѓу Лесото и Танзанија

На мечот меѓу овие две селекции од квалификациите за африкански нации Лесото победи 1-0 со гол во 76’ минута, а резултатот можеше лесно да биде поинаков. Повеќе

Најлудиот фудбал на Земјината топка се игра во Африка

Неодамна пишавме за наградата 5 гига Интернет што ја добива најдобриот играч на мечот во едно африканско првенство, но тоа и не е така лошо ако се види што сè не се случува во тамошниот фудбал. Повеќе

Голманот кој сам си го бараше

За да умееш да задржуваш време треба да те бива. На пример Џиџи кога зема залет да ја изведе, прво ќе ја крене раката едно 2-3 пати, демек еве сега. Ама тоа е Италија, а ова Танзанија и играње со оган. Повеќе

Калорична вредност на седење

Ловците од Африка кои преживуваат ловејќи зебри и слично, во текот на денот трошат исто калории колку и теткицата што седи пред компјутер на бирото до вас. Повеќе