таг: стефано пиоли

Зошто Пиоли (според навивачите) не е баш за Милан

16 години кариера, 12 екипи, 0 трофеи и плус многу добиени откази. Веста за смената на Џампаоло, не донесе баш некоја радост кај навивачите на Милан. Плус ова е осмо тренерско отпуштање за пет години, што значи можеби и не е веќе до тренерот м? Повеќе

И тренерот на Фиорентина го истетовира бројот на Давиде Астори

Капитенот на Фиорентина Давиде Астори го пронајдоа мртов во хотелот La di Moret при гостувањето на екипата во Удине. Причина за смртта била брадиаритмија. Давиде почина на 4. март. По неговата смрт неколку играчи на Фиорентина го истетовираа неговото име а сега тоа го стори и тренерот Стефано Пиоли. Повеќе

Импресивен протест на тифозите на Интер

Полемиката Јуве - Интер по суспензиите од два меча за Икарди и Перишиќ трае веќе 7 дена. Навивачите на Интер решија со шпанската ’пањолада’ (бели марамчиња во знак на протест) да искажат револт од одлуките на дисциплинската комисија на италијанската фудбалска федерација. Делуваше импресивно. Повеќе

Патот на Сасуоло од четврта лига во Европа
Подвигот на тимот од малиот град

Сасуоло помина најголем дел од историјата во аматерските лиги, но по драматичното кревање сега победуваат некои од најпрестижните европски клубови и го радуваат малиот град. Повеќе

Има ли Лацио искуство за Лига на шампиони?

Иако во август ќе играат прелиминарно во плејофот на ЛШ, составот на Лацио статистички има недостиг од искуство за најбогатиот европски фудбалски турнир. Исто е и со тренерот Стефано Пиоли кој прв пат ќе се бори за ЛШ, но тука е маестро Миро Клосе. Повеќе

Лацио ја крои судбината на Инзаги

Филипо Инзаги ќе има дежа - ву, затоа што во само четири дена два пати ќе игра против Лацио. Утре на Олимпико во првенството и во вторник на Сан Сиро во купот. Во случај на порази, можно е Лучано Спалети набрзо да го превземе Милан. Повеќе