таг: сп 2018

Македонски фотограф направи фотка со Марадона која влезе во топ 30 на СП 2018

Македонија сонува ли сонува за пласман на еден Мундијал и има привилегија само да го гледа на тв и да навива за други. Ама на последното Светско во Русија имаше нешто наше со кое слободно можеме да се пофалиме и гордееме. На толку фотки богами... Повеќе

Тргнав јас на Светско со точак, не е интересно со авион

Мохамед Салах не е единствениот јунак од Египет кој ќе биде на светскиот фудбалски собир во Русија. Таму се очекува да има уште еден јунак кој се вика Мохамед и кој се надева дека ќе стаса, бидејќи има фора од 2 месеци и кусур. Повеќе

Најважната парламентарна (мундијалска) седница

Батали ја расправата за буџетот и законот за стечајците, дај кажи дали имаш дупликати за да се мењаме, бидејќи со нашиве плати “тешко“ дека ќе ги пополниме албумите. Иам, иам, иам, неам, иам, иам, иам, неам... Повеќе

Италија спремај се за Светско, Англија е можно да не игра

Како тргна да се обвива тензијата меѓу Русија и Велика Британија, ништо чудно да се повтори ЕП 1992. Англија во случајов да биде Југославија, а на Италијанците да им се посреќи како на Данска. Повеќе

100 години се Исланѓаните понапред од нас

Што ќе се случува во Исланд на 15 март? Ништо посебно, само една обична промоција на дрес за потребите на Мундијалот во Русија. Ама таа обична промоција тие ја најавуваат на креативен и уникатен начин, затоа што се цареви и со 300.000 народ ќе играат на Светско, а беа на Европско и тоа во топ 8. Ние уште стадион не знаеме да наполниме, а да не зборуваме за некои стадиони во внатрешноста каде чешмите не ги менуваат. Повеќе

Путин и Џани Инфантино жонглираа до 100 во знакот на СП 2018

ФИФА смисли ептен добра најава за да го потсети светот дека за 100 дена во Русија стартува најголемото фудбалско шоу на планетата. Ангажираше сè фаца до фаца од фудбалери, повеќето пензионирани, кои ја добија истата задача. Да жонглираат. Повеќе

Русија гради седум стадиони за СП 2018

За изградбата на седум стадиони за потребите на Светското првенство во 2018. година, Русите ќе потрошат 2,3 милијарди евра со што вкупната сума за организација на првенството ќе биде скоро двојно поголема од математиките на Владимир Путин. Повеќе

Путин построг кон хулиганите во пресрет на СП 2018

Рускиот Претседател Владимир Путин потпиша нов закон таканаречен „Fan Low" со кој многу построго ќе се казнуваат оние кои не го почитуваат редот на спортските настани, а ќе стапи во сила на стартот од новата година. Повеќе

Стадионите на СП 2018 во Русија

Русија ќе биде домаќин на 21-то Светско фудбалско првенство во 2018-та година. 32 репрезентации ќе одиграат вкупно 64 натпревари во 11 градови на 12 стадиони. Повеќе