таг: сп 1986

Најдобриот документарец за Марадона после кој ретко кој може да се соземе

Режисерот на оваа документарка цели 10 години собирал видео-материјали од сите страни на светот. Правел сложувалка која на крајот даде еден преубав филм со тажен крај. Диегито може да се доживее најдобро преку овој документарец. Повеќе

Марадона: Со видео-технологијата ќе ми го поништеа голот
Mano de Dios

Ако во време на Сеп Блатер фрлаше дрвја и камења по ФИФА, денес Марадона е целосно прибран и пристоен откако организацијата ја води Џани Инфантино. Аргентинецот ја поддржува замислата за видео-технологија и реприза на спорните моменти. Повеќе

Бугаринот Дончев бил крив за голот на Марадона со рака
30 години од фамозната „Божја рака“ на Диего

На 30-годишнината од најфамозниот гол во историјата, оној на Марадона против Англија на СП 1986 со рака актерите на мечот од Англија зборуваат дека погодокот им е непрежална болка, а судијата не се кае за одлуката. Повеќе

Малку познати факти за Зинедин Зидан
Бордо, Дугари и Жарко Серафимовски

Неговиот пргав карактер бил видлив уште во младоста. За првиот гол во Кан добил ново Рено од претседателот, а најмногу се радувал кога одел во алжирските села каде што растел со браќата и сестра му. Повеќе

Аѕурното небо ќе го памети Чезаре Малдини

Еден од симболите на италијанскиот фудбал, Чезаре Малдини кој почина во саботата на 84 години, својот пат до легендите го трасираше преку успесите со неговите ученици Буфон, Канаваро, Неста, Тоти, Инзаги, Виери, Делвекио, Морфео. Освои три У-21 ЕП по ред и стана рекордер. Повеќе