таг: романска лига

Како се славеа шампионски титули низ Европа

Некој по којзнае кој пат, некој првпат, некој вторпат. На Стариот континент се прославија многу шампионски пехари а прваците ги чека нова европска сезона после летните одмори. Повеќе

Судија, симни се, ќе паднеш високо е

Некогашниот познат романски судија во УЕФА Александар Тудор, денес работи како контролор на судење во својата земја. На мечот од втора лига меѓу Енергетикианул и Снагов (3:3) се качил на кров за подобро да гледа. Полицијата барала од него да се симне, да не настрада. Повеќе

Не е ова гол што се гледа само еднаш

По Кристал Палас и фудбалерите на Клуж може слободно да кажат дека веќе во сред сезона го имаат голот на сезоната во Романија. Коментаторот го спомна Златан Ибрахимовиќ, чие име не може да се избегне кога имаме вакви страшни акробации. Повеќе

Фудбалерот кој на сред натпревар се претвори во гледач

По стотици и стотици занимливи зезалици на нашиот сајт, конечно нешто ново и најлудо на свет. Во романската втора лига играчот кој стана стрелец истовремено влезе во улога и на навивач кој го прослави голот на играчот. Епа како? Епа така. Повеќе

Клубот кој му го украде логото на Јуве продаде само 2 карти

Нашата рубрика во која сместуваме Офсајд ликови, дефинитивно треба да ја прошириме со екипи. Прва која би ја сместиле во тоа неславно друштво собрано да трпи тролови е Јувентус Букурешт. Повеќе

Најбезумната лига во Европа се игра во Романија

Ако мислите дека најневозможните и смешни сцени се концентрирани само во мак-фудбалот, тоа значи дека едноставно не сте слушнале ништо за романскиот. Толку многу апсурди на едно место. Повеќе