таг: ренато амет

Големиот талент Ренато ја доби главната награда на Јувентус камп

Се сеќавате ли на македонскиот бисер кој na 7 години стапна во Ла Масија? Истото дете успеа да ги освои срцата и на италијанските тренери кои одлучија да го испратат на уште еден камп на Старата дама овој пат во Белград. Гранде Рене. Повеќе

Топ 10 моменти за 2016-та по наш избор

Направивме една листа од сè она што од прва низ помина во глава, а беше актуелно за следење, гледање, пишување во текот на годинава. Можеби сме испуштиле нешто важно, луѓе сме, ама на толку збиднувања и куцање на тастатура последниве 365 дена веројатно изборов ќе добие солидна оценка. Повеќе

7 годишниот Ренато стигна да тренира во Барселона
Македонската фудбалска бајка

„Не сме свесни што ни се случува. До вчера си играше со топка во соба два на два, а сега стигна да гази во Барселона“, вели Јусуф, таткото на нашиот голем фудбалски талент кој на само 7 години ја почувствува магијата на Ла Масија. Повеќе

Македонскиот фудбалски бисер блесна во кампот на Барселона
Ренато во Ескола камп Барселона

Головите ги прославува како Кристијано Роналдо, а стручњаците од летниот камп на Барселона го споредуваат со Нејмар како мал. Ренато гази напред и летово се издвои во конкуренција на 110 деца од цела Европа. Повеќе

Нови мајстории од нашата голема фудбалска надеж

За големиот македонски талент кој уште во градинка го покажал својот силен удар пишувавме лани. Ја дрибла цела одбрана, ги полни мрежите од разни позиции, а неговата главна играчка за разлика од неговите врсници е фудбалската топка. Ренато Амет беше на проба во Вардар и доби пофални зборови од Александар Васовски, а веќе тренита година се кали во во школата на ФК Мондано каде го викаат „нашето злато“. Повеќе

Кристијано Роналдо во Македонија е 6 годишниот Ренато

Доста е со новиот Меси од Аргентина, или заменикот на Роналдињо во Бразил. Таленти за почит и внимание имаме и во Македонија. Посебно се издвојува малиот Ренато од Скопје кој на 6 години ја владее топката, дрибла по тројца, а во клубот каде тренира го викаат „нашето злато“. Повеќе