таг: реал сосиедад

На Сосиедад му паѓаат 24 милиони евра од небо

Антоан Гризман, светскиот шампион со Франција летово ќе замине во нов клуб. Ваква вест во последните 2 години сигурно сте прочитале 15-20 пати. Ама овојпат дефинитвно оди и на својот поранешен клуб му носи богатство. Повеќе

Што ако играм во шпанско, пак ќе одам на стадион со точак

Во ера на модерен фудбал кој стана бизнис изразен во милијарди, уште се наоѓа по некој фудбалер кој не е чаламџија. Додуше млад е, ама па и Донарума беше млад кога почна за Милан па за кратко време се размази. Повеќе

Ова е чист пенал и црвен за тревата

Не знаеме да си објасниме како му успеа ова, ниту вие ќе сфатите, а верувајте дека па тој најмалку знае да објасни и едноставно ќе сака некако ако може ова да не се случеше. Сандро Рамирез во епизодата “самоубиство“. Повеќе

Малиот ѓавол се враќа во својот крај - Како Лион го одбил Гризман

Најдобриот француски напаѓач на денешницата вечерва ќе игра со својот Атлетико Мадрид во финалето на Лига Европа во градот чиј фудбалски клуб не сакал да го прими како мал дека бил слаб. Повеќе

Баскискиот Тоти ја завршува кариерата со негов лик наместо амблемот

Паоло Малдини, Франческо Тоти, Рајан Гигс, Пол Сколс и Чаби Прието, тие се најверните фудбалери кои од почеток до крај го носеа саканиот дрес. По првите четворица, дојде време да се поздравиме и со легендата на Реал Сосиедад. Повеќе

Барса топ не ја бие, го сочуваа патот кон новиот рекорд

Реал Сосиедад на времето не изгубил 38 меча во Ла Лига: 6 во сезоната 1978/1979 и дури 32 меча во сезоната 1979/1980 кога забележал 20 победи и 16 нерешени. Страшната серија им завршила на „Рамон Санчез Писхуан“. На 11 мај 1980 година Севиља го победила Сосиедад со 2-1. Повеќе

Голот на сезоната во Лига Европа го даде Бане

На мечот од групата на Вардар во Лига Европа синоќа падна еврогол а стрелец беше капитенот на српската репрзентација којшто му даде голчиште на Реал Сосиедад за 1-2. Бекот беше стрелец и на мечот во Скопје меѓу Вардар и Зенит а УЕФА го прогласи и за играч на неделата во Лига Европа. Повеќе

Неславна екскурзија на Вардар во Сан Себастијан
Лига Европа

Во четвртото коло од групната фаза на Лига Европа фудбалерите на Вардар го претрпеа и четвртиот пораз. Реал Сосиедад - Вардар 3:0 (1:0) Повеќе

Пет реални факти произлезени од мечот Вардар - Реал Сосиедад

Пораз од 6:0 на домашен терен не може да не боли, а исто и гол разлика која вели 14 примени и еден даден гол на три натпревари. Затоа критиките од навивачите треба и мора да се сфатат како добронамерни и да бидат поука. Во четвртокот ноќта имаше киксеви кај клубот, играчите, ама и кај Комитите. Повеќе