таг: реал сосиедад

Неславна екскурзија на Вардар во Сан Себастијан
Лига Европа

Во четвртото коло од групната фаза на Лига Европа фудбалерите на Вардар го претрпеа и четвртиот пораз. Реал Сосиедад - Вардар 3:0 (1:0) Повеќе

Пет реални факти произлезени од мечот Вардар - Реал Сосиедад

Пораз од 6:0 на домашен терен не може да не боли, а исто и гол разлика која вели 14 примени и еден даден гол на три натпревари. Затоа критиките од навивачите треба и мора да се сфатат како добронамерни и да бидат поука. Во четвртокот ноќта имаше киксеви кај клубот, играчите, ама и кај Комитите. Повеќе

Како требаше да изгледа кореографијата на запад

На Комитите не им успеа кореографијата на синоќешниот меч со Реал Сосиедад, а каде беше грешката само тие си знаат. Навивачите требаше само да ги подигнат листовите кои беа ставени на нивните седишта и да формираат еден збор од пет букви - ПИРЕЈ.  Повеќе

Зошто Комити ја утнаа кореографијата?

Најверните навивачи на Вардар чекаа трибината што повеќе да се поднаполни со цел спремната кореографија да излезе како што треба. Одбројувањето за да ја кренат беше некаде околу 12-та минута (дали симболично или беа приморани тогаш) и цел стадион ги спреми телефоните во раце да слика и снима. Но нешто не испадна како треба. Очигледно требаше да пишува ПИРЕЈ. Утката со кореографијата ја надоместија со громогласно навивање цели 90 минути. Повеќе

Навивачите на Реал Сосиедад: Вардар, Вардар, Вардар

Комитските грла повторно грмеа на запад по завршувањето на вториот меч на домашен терен од ЛЕ, но овој пат песна се слушаше и на спротивната трибина. Шпанците на источната трибина беа околу 200, но направија шоу на празен стадион, па дури скандираа и за македонскиот шампион. Браво. Повеќе

Немилосордните Баскијци броеа до 6

Фудбалерите на Реал Сосиедад се прошетаа на Филип Втори исто како Зенит. Иако Вардарци добија поголема поддршка на трибините за разлика од тој дуел, не променија ништо ниту во играта, ниту во пристапот. Мечот им беше очај, a стадионот почна да се празни пред време. Повеќе

Колку може Вардар против Реал Сосиедад

Секако дека би било убаво да се прослават првите историски бодови во едно УЕФА натпреварување, но фудбалерите на македонскиот шампион не треба да имаат резултатски императив и треба да играат за душа и за публика. Повеќе

Навивачи на Сосиедад уживаат во центарот на Скопје

Околу 200 симпатизери на шпанскиот клуб од Сан Себастијан синоќа и рано утринава пристигнаа во Скопје на мегдан со Вардар во 3. коло од Лига Европа. Им се погоди времето, а сонцето им го заслади и пивцето. Повеќе

Во четврток да се случи електронска експлозија
Комити до мангупскиот дел на Скопје:

На меѓународната сцена против Зенит дебитираа доста организирано, моќно и без да ги штедат гласните жици, па дури и останаа да грмат на Градски речиси до полноќ. Мечот со Реал Сосиедад им е нов голем предизвик на кој ќе се обидат да експлодираат уште на кортеото кое е најавено за два и пол часа порано. Повеќе