таг: португалски фудбал

Како ли да ви ги објасниме овие 10 секунди?

Среќа, карамбол, зицер од два метра итн, итн. Не можеш да и најдеш НЗС на акцијава во Португалија за играчи до 23 години. Како нема еден швенг од публика да им видиме реакција. Повеќе

Играа 13 секунди и поведоа без да ја пипнат топката

Без посед на топка, без центаршут, без додавања. Само бркаа на противничка половина и голчето си дојде само. Повеќе

Добра финта

Високиот холандски центарфор, соиграч на нашиот Стефан Ристовски од Спортинг, Бас Дост проба да проигра невидлив играч на мечот со Портимоненсе (3:1). Повеќе

За ваков ВАР ли се боревте?

Сè е тоа убаво што ФИФА и УЕФА сакаат фудбалот со помош на сите модерни технологии да оди напред, ама кога нешто ќе имплементираш, треба да знаеш и да го применуваш. Судииве во Португалија не гледаат добро или не сакаат да гледаат нешто што сите добро го гледаме. Игра со рака и нема пенал ниту по прегледот на ВАР. Срамотилаци. Повеќе

Најтрофејниот трет резервен голман на светот е од Бенфика

Освоил 12 големи трофеи со само 11 натпревари за 13 сезони во составот на Бенфика и важи за најтрофејниот трет резервен голман на светот. Повеќе

Гол на месецот и кандидат за Пушкаш

Име: Телмо. Презиме: Кастањеира. Клуб: ЦД Трофенсе од португалското фудбалско подземје. Гол: За наградата „Пушкаш“. Повеќе