таг: партизан

Топовски удар и шишиња врз фудбалерите на Олимпијакос

Со оглед на тоа што се работеше за натпревар од висок ризик, УЕФА не дозволи гостински навивачи да патуваат во Белград на 3. квалификациско коло од ЛШ. Но кога ги нема навивачите, мета на Гробарите беа играчите на Олимпијакос кои на полувреме ги гаѓаа со шишиња, по што еден од нив им врати. Инаку Партизан - Олимпијакос конечни 1:3 Повеќе

Што те чека ако преминеш од Звезда во Партизан и обратно

Владимир Стојковиќ важеше за дете на Црвена звезда, голмански потенцијал, репрезентативен калибар. Навивачите го почитуваа и штитеа, а тој за возврат го истетовира грбот на групата. По авантура низ цела Европа каде смени 5-6 држави и уште толку клубови, во 2011-та се врати во Белград но реши да потпише со најголемиот ривал, Партизан. Ај што ги разгневи Делиите со тоа, туку на првото градско дерби излезе пред Гробарите со маица „Простете за моето грдо минато“. Еве како го пречекаа на Маракана. Повеќе

Нова тепачка меѓу навивачите на Партизан и Звезда

Како што пренесува РТС, навивачите на Партизан синоќа планирале на неколку локации да ја прослават освоената титула, а планот им го дознале хулиганите од Маракана кои ги нападнале пред Храмот Свети Сава. Во тепачката се користени бакљи и дрвени талпи, а повредени се двајца навивачи. Повеќе

Македонски навивач погоди точен резултат на улица во Белград

Отпатува 610 километри за да ги бодри своите, и рече на новинарката ела ваму да ти дадам интервју и да ти кажам со кој резултат ќе тепа Партизан. Е ова е махер на колото, браво царе. Повеќе

Каде сè пукаше тапата од шампањско за титула во Европа?

Во повеќето лиги од континентот завршија првенствата, се прославија шампионски трофеи, се пиеше и веселеше по цела ноќ. Некој репризираа прослава од лани, а некои после години и години му се израдуваа на златото. Повеќе

Вакво пиротехничко шоу треба само да се доживее

На толку јаки прослави тешко е да се прогласи победникот оваа година во правење шоу, иако фаворити се навивачите на Спартак Москва. Партизан ја однесе во егал 27:27 битката по број на шампионски титули со Црвена Ѕвезда. Гробарите не се први кој го направија овој светлечки прстен, но без разлика на тоа ваков спектакл не се пропушта. Повеќе

Стадионско лудило во Белград во исто време

Стадионите на Црвена Звезда и на Партизан се први комшии. Толку се блиску еден до друг што кога ќе се погодат да играат во ист термин дома (права реткост), почнува фешта. Како во неделата попладне кога црно-белите славеа титула, а црвено-белите се куражеа за финалето на Купот кое се игра во сабота на ЈНА. Повеќе

И на Балканот може да се видат убави голови

Фудбалерот на Вождовац од Белград, Иван Марковиќ синоќа го постигна најубавиот гол на колото во српската лига, а неколку километри подалеку од него право ремек дело направи и Бразилецот Леонардо од Партизан на дербито со Црвена звезда. Повеќе

Жестока тепачка меѓу навивачи на Звезда и Партизан

Според информациите на белградските медиуми, неколку навивачи на Црвена звезда купиле карти за јужната трибина на стадионот на Партизан кој попладнево го пречека тимот на Радник и тргнале кон торбата во која стојат знамињата на Гробарите. Кога домаќините ги осуетиле „непоканетите“ гости и тргнале кон нив, надвор ги пречекале околу 200 Делии и судирот започнал. Повеќе