таг: монако

Како Патрис Евра потпишал со Манчестер благодарение на пилешко месо

Еден од најдобрите француски леви бекови на сите времиња, Патрис Евра во вторник објави дека ја завршува својата богата фудбалска кариера, а неговото име е поврзано со многу дешавки. Повеќе

Снимка од болид од Монако Ф1 трката од 1962
Офсајд лик: Сеск Фабрегас

Се најдоа двајца другари од порано, со добронамерна цел да го спасат клубот од очај по барање на едниот. Арно ама овој што побара помош го набркаа бидејќи губеше од кој стигне, а другиот се заеба и стана Офсајд лик на неделата. Повеќе

Голманот на Монако е херој со три одбранети и еден постигнат пенал

По бедните резултати во домашното првенство и грчевитата битка за опстанок, на Тиери Анри конечно да му тргне нешто од рака. Неговиот тим се пласираше во полуфиналето од Лига Купот благодарение на едно лудо младо голманче. Повеќе

Тиери Анри изгубил 9 од последните 12 средби како тренер на Монако

По одличното искуство со репрезентацијата на Белгија каде му беше помошник на селекторот Мартинез, Анри реши да тргне самостојно и да води клуб како главен тренер. Ама не се станува тренер баш така лесно. Повеќе

Најјакиот скаут во Европа кој ги открил Модриќ, Мбапе, Шкриниар и Икарди

Откако стигнал до врвот и бил главен оперативец на Монако, Тотенхем и Сампдорија, сите мислеле дека Роберто Печини ќе оди во некој од гигантите, но тој се решава за скромен живот и ги шокира сите со одлуката да стане шеф на скаут служба во едно мало симпатично клупче. Повеќе

И Монако има свој Столе

Тјери Анри имаше неславно тренерско деби на кое неговиот Монако загуби од Стразбур со 2:1. За 22 годишниот Сенегалец Сејду Су ова требаше да биде само лесна тренинг топка, а не несмасна реакција како прв пат да брани во живот. Повеќе

Газдите на кои не им е доста еден клуб

Зошто да имам клуб во Премиер лигата кога можам и во Сараево или што ќе ми еден или два Ред Була кога можам да имам пет. Главната цел на милијардерите не е да го развијат фудбалот, туку да им пораснат милијардите. Сегде би вложиле, само да им се врати дупло. Што, да не не е така? Повеќе

Бербатов ги коментираше своите најдраги голови

Легендарниот бугарски центарфор кој се изнадава голови за Баер Леверкузен, Тотенхем, Манчестер Јунајтед, Фулам, Монако и ПАОК, сега во едно интересно издание на УЕФА ги анализира своите погодоци. Повеќе