таг: лука модриќ

Ова да го промашат европски прваци е срамотилаци

Толку беше Реал лош вчера, што успеа да упропасти и шанса како да се случува во некој нисколигашки фудбал. Модриќ и Бензема сами два на еден со голман. Па шутни бе ја Лука, сам си и нели гледаш дека човек му оди на Карим, плус толку е цреп што понекогаш сам паѓа без никој да го допре. Повеќе

Коментар на денот

Не дека насловов е саглам, ама овој што искоментирал е како да ви кажеме :). Повеќе

Го искинаа Интер од реметење за Модриќ

Бидејќи трансферот на хрватскиот ас летоска го најавуваа за завршена работа, кога Интер сезонава ќе загуби важен меч, го јаде на социјалните мрежи. Секогаш на ист начин и секогаш со замислен гол на Златната топка во судиското продолжение. Повеќе

Ритуалот на Модриќ после секој натпревар

Лука Модриќ има 14 трофеи со Реал Мадрид од кои 4 титули во ЛШ, а скоро ја освои и Златната топка. Но човек кој игра за Кралскиот клуб со кој згази низ годиниве, не значи дека знае сè за фудбал. Повеќе

Колку луѓе и клубови го одбиле малиот Модриќ зошто бил слаб и низок

Околностите во кои се наоѓал најдобриот фудбалер на светот за 2018, секого би натерале да крене раце од сè и да се занимава со нешто трето. Но не и Модриќ кој ги издржал сите омаловажувања и потценувања. Повеќе

Најјакиот скаут во Европа кој ги открил Модриќ, Мбапе, Шкриниар и Икарди

Откако стигнал до врвот и бил главен оперативец на Монако, Тотенхем и Сампдорија, сите мислеле дека Роберто Печини ќе оди во некој од гигантите, но тој се решава за скромен живот и ги шокира сите со одлуката да стане шеф на скаут служба во едно мало симпатично клупче. Повеќе

Џентлменска изјава на Модриќ

Го прогласија за најдобар оваа година и сигурно е свесен колку вреди, бидејќи ги собра сите награди, но она што фасцинира е што во сета таа еуфорија создадена околу него, не заборава на другите кои заслужуваат колку него. Модриќ им ја посвети Златната топка на фудбалерите кои не ја добиле, а ја заслужиле, а замислете двајца од тројцата кои ги спомна се фудбалери на најголемиот ривал Барселона, Чави и Иниеста. Каков господин. Повеќе

Кога Зидан ќе ти пушти муабет дека можеш да бидеш најдобар

Лука Модриќ ја прекина доминацијата на Меси и Роналдо. Заслужено бидејќи игра во еден од најголемите клубови во светот, се докажа во таа средина, а во него верувал и еден од најдобрите играчи од среден ред на сите времиња, кој испиша историја како тренер на Реал. Повеќе

Како растеше, а до каде стигна

За импресивниот начин на игра во среден ред каде царува со топката, секогаш има логично решение и преглед на играта како да е со очи на газот, веќе е повеќе од јасно. Секој што не знае какво детство имал, мора да прочита. Одиме накусо, со неколку факти за Лука Модриќ кои мора да се знаат. Повеќе