таг: лига 2

Амиен влезе во прва лига со гол во 96-та минута

Во неверојатно драматична завршница во француската Лига 2, Амиен со гол во 96-та минута обезбеди пласман во првата лига каде не играле никогаш во 116-години долгата историја. Лудница! Повеќе

Заборавете на Барса и Реал, најголема драма за прво место ќе има во Франција

Челси е шампион во Англија, Монако во Франција, Баерн во Германија, Јуве на чекор во Италија. Затоа да се префрлиме онаму каде што во последното коло ќе се кубат најмногу коси, а тоа е француската втора лига. Да сака не може да го режира ова сценарио никој. Повеќе

Кои второлигаши се најблизу до прва лига
Фудбалско подземје

Европската фудбалска сезона се ближи до крајот. Ако во елитните шампионати на Стариот континент знаеме се што се случува, да ја видиме ситуацијата во вторите лиги. Повеќе

Не секој клуб е задоволен што има газди Made in China
Меч со две острици

Никој не ветува како кинеска компанија која влегува во фудбалски клуб. Камиони, милиони, билиони се споменуваат на презентациите, а подоцна навивачите сфаќаат дека не е баш сè така розово со сомнителните фондови од Азија. Повеќе

Викингот кој ги налути националистите од Тирана стана примерен капитен
Капитенот на Исланд - Арон Гунарсон

Арон Гунарсон започнал ракомет и на 15 години дебитирал во исландското првенство. Преку ноќ сфатил дека му се игра нешто друго и дека ракометот не го задоволува. Од тој момент започнува неговата неверојатна кариера. Повеќе

Шекил навива за англиски четвртолигаш

Во САД Шек е ко-сопственик на интернет радио станица со претседателот на Нортемптон, англискиот четвртолигаш кој убедливо обезбеди пласман во Лига 1. Од таа причина О'Нил им честиташе на добрите игри и им посака сè најдобро. Повеќе