таг: куп на европски шампиони

Јуве и првиот италијански клупски триумф во Англија

Фабио Капело во ’80-те години бил толку активен и како тренер на Милан и како коментатор, што го викнале во студио да  ја коментира Астон Вила - Јувентус, четвртфинале на Куп на европски шампиони. Поради реклами каснеле со првиот гол. Повеќе

Чудната сторија за фрлена лименка Кока Кола и дебаклот на Интер во Лига на шампиони

Во текот на целата фудбалска историја Италијанците ги бие глас дека се „намазани“, опасни глумци, а кулминација на оваа теза се случила на 20 октомври 1971 година во германскиот град Менхегладбах каде Интер бил потопен со 7:1 од Борусија. Повеќе

Јувентус во соработка со Copa пушти ретро дресови во продажба

Навивачите на Јувентус покрај современите, модерни дресови од екипата, сега во својата колекција ќе може да имаат и „амајлија“ од славното минато на „Старата дама“. Ретро дресови боли глава. Повеќе

Кога Панчев го скроти Баерн во Минхен

На 10. април 1991 година, пред точно 26 години на Олимпискиот стадион во Минхен се играше полуфиналето на Купот на Европски шампиони. Баерн поведе преку Волфарт во 22. минута а Панчев во финишот на првиот дел израмни на 1-1 за да Савичевиќ во 70’ минута на Звезда ѝ донесе голем триумф пред реваншот на Маракана. Повеќе

Матадорот Џајиќ VS Камачо

Пред 100.000 гледачи на Маракана во Белград се играл реваншот на Купот на Куп победниците меѓу Црвена звезда и Реал Мадрид. Мечот го одбележил витешкиот дуел меѓу Џајиќ и Камачо кој минува со навивачко „оле" од трибините. Повеќе

Како Милан го изеде срамот поради лагата на Галијани и Берлускони

Легендата на Росонерите, Алесандро Костакурта ја откри вистината околу одлуката на потпретседателот Адриано Галијани пред 25 години да не им дозволи на фудбалерите да ги довршат последните минути од дуелот со Марсеј во четвртфиналето на КЕШ. Повеќе

Проклетството на пехарот во ЛШ е единствено во светот

Од 1993 година кога Купот на шампиони смени име и систем на натпреварување, ниту еден клуб не го освоил овој Куп два пати по ред и тоа е единствен случај во светот на спортот. Повеќе

Денот кога Најдоски и Панчев се качија на светскиот врв

На денешен ден пред 24 години, Црвена звезда стана најдобар тим на светот откако во Токио го освои Интерконтиненталниот куп против чилеанскиот Коло Коло. Панчев беше еден од стрелците, а Најдоски командуваше со одбраната. Повеќе